September 26, 2022, 7:56 pm

Институт за радиологија

Филипче: За прв пат институтот за радиологија во Скопје добива два апарати за магнетна резонанца

Во јавното здравство на нашата држава за првпат се инсталираат два апарати за магнетна резонанца со јачина од 3 Tesla, пишува министерот за здравство Венко Филипче на својот официјален фејсбук-профил. На овие апарати ќе се прават најсовремени снимки со што...

Клacтер на Институтот за рaдиологија?: Рентген техничар одел на работа со симптоми на koвид-19

Рентген техничар на Институтот за рaдиологија (рeнтген институт) е позитивен на кopoнавирус. Според првичните информации, тој доаѓал три дена на работа иако бил болeн, со температура и симптоми на ковид-19. Во моментот таму се прави епидемиолошка анкета, а резултати од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img