интернет

Измами на социјалните мрежи – Еве како да се заштитиме

Примамливи реклами кои ви овозможуваат конверзија на криптовалути и брза заработувачка, неверојатни попусти од познати брендови, патувања од соништа или дарежливи награди од кои ве дели само еден клик – се некои од честите понуди на социјалните мрежи со...

Реклами за малолетници ќе бидат забранети – нов интернет правилник на ЕУ

Европските пратеници во вторникот гласаа за забрана на онлајн рекламите што ги таргетираат децата, со што се засили сузбивањето на платформите на Big Tech и нивните политики за умереност на содржината. Предложената забрана беше вклучена во нацрт-правилникот на ЕУ за...

(Фото)Бизарно: Онлајн свадба се одржа на виртуелна платформа за настани

На социјалната мрежа Инстаграм се обзнани чуден и помалку загрижувачки настан. Виртуелна венчавка. Интернет просторот поради пандемијата се зголеми затоа што луѓето почнаа да учат, работат и состануваат онлајн. Но, не застанаа таму. Тоа го покажува и неодамнешниот бизарен...

Микрософт не сака да го користите Chrome: Нова тактитка за демотивирање на корисниците да го симнат пребарувачот

Microsoft доста се потруди за на пазарот има сериозен интернет прелистувач, по отстранувањето на Internet Explorer. Уште и е тешко на компанијата да ја тргне сопствената поврзаност со овој стар прелистувач, но сепак мора да се признае дека Microsoft...

Македонски телеком го демантирa Симовски: Немало никаков пpoблем со интернет конекцијата

Во врска со написот за прекини во интернет конекцијата при спроведување на Пописот 2021, од Македонски Телеком испратија демант во кој велат дека нема никакви проблеми со интернет конекцијата и во текот на денот не е регистрирана ниту една...

НАСА нajaви плaнoви зa пocтaвyвaњe нa интepнeт нa Мeceчинaтa

Минатата недела, вселенската агенција соопшти дека избрала 14 агенции за изработка на технологија за одржливи мисии до крајот на оваа декада. Меѓу компаниите се наоѓа и „Нокиа“, која доби 14.1 милион долари за изработка на првата мобилна мрежа на...

Судан ќе го исклучи интернетот за да нема мaмeњe на примените испити на факултетите

Повеќе од половина милион матуранти во Судан наскоро ќе полагаат приемни испити за запишување на факултет, поради што државата секој ден по три часа ќе го исклучува интернетот во земјата за да нема мaмење на испитите. Судан има долга практика...

ПУТИН ГИ ИЗНЕНАДИ СИТЕ: Немам паметен телефон, а интернет воопшто не користам

Додека повеќето од нас не можат да замислат ниту еден час без да го проверат својот паметен телефон, рускиот претседател Владимир Путин открива дека тој воопшто нема таков телефон. Рускиот претседател за себе вели дека е „технофоб“ и признава дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img