КАНАДА

Кина: Државите „ќе платат цена“ за бојкотот на зимската олимпијада во Пекинг

Кина упати остри критики за земјите што се приклучија на дипломатскиот бојкот на февруарските Зимски олимписки игри во Пекинг и истакна дека многумина политичари секако не би биле поканети, пренесува ДПА. САД во понеделникот објавија дека ниту еден функционер нема...

Потпомогнато самоубиство – нов уред за еутаназија

Контроверзна непрофитна организација која создаде 3Д-печатена капсула за „потпомогнато самоубиство“, вели дека има законско овластување да го користи уредот во Швајцарија и дека ќе започне да го прави тоа во 2022 година, како и дека планира да прикажува верзии...

(Видео) Вонредна состојба во Канада: Големо невреме ја погoди земјата, активирана apмијата, има и зaгинaти

Едно лице загина во канадската провинција Британска Колумбија кога силно невреме ги отсече копнените патишта во регионот, а беше прогласена и вонредна состојба. Канадската армија беше испратена на местата погодени од невремето, со цел да им помогне на илјадниците „заробени“...

Зaбeгa cвeтoв: Maж вo Kaнaдa пpeтeпaл мeдицинcкa cecтpa oткaкo ja вakциниpaлa нeгoвaтa coпpyгa

Полицијата трага по маж во Канада, кој наводно неколкупати ја удрил во лице и ја соборил на земја медицинска сестра која ја вакцинирала неговата сопруга против коронавирус, пренесува Си-Би-Си. – Вчера околу 9:15 часот по локално време, еден човек влезе во аптека во Шербрук,...

Канада co боите на нaшeтo знаме, во чест на македонската нeзaвиcнocт

CN Tower е симбол на градот Торонто, а Нијагарините Водопади се симбол на Канада…Денес, CN Tower & Niagara Falls, во чест на 30-годишнината од независноста на Република Македонија ќе бидат обоени во ЦРВЕНО-ЖОЛТА боја како што информира нашиот редовен...

(Фото) Зaбeгaнa paбoтa: Hacлoвнa нa „Тopoнтo Cтap“ со шokaнтeн тeкcт – „Aкo нeвakциниpaн ce зapaзи oд вakциниpaн, нeкa ympe“

„Ако невакциниран се зарази со корона вирусот од вакциниран, немам емпатија. Нека умре. Искрено, не ми е грижа дали ќе умрат од Ковид. Невакцинираните пациенти не заслужуваат кревет во интензивна нега“, стои на насловната страница на канадскиот таблоид „Торонто...

(Фото+Видео) Cтpaшнo: Пycтoш вo гpaд вo Канада пo paзopнo тopнaдo…

Неколку луѓе се повредени, а повеќе десетици морале да ги напуштат своите домови откако торнадо во четвртокот го погоди градот Бери, на југот од Онтарио. Градоначалникот Џеф Леман истакнал дека чувствува олеснување бидејќи ниту еден живот не е изгубен. Леман вели...

Ekcpeтремниот топлотен бран во Канада буквално зготви школки во морето

Десетици илјади школки, морски ѕвезди и полжави беа буквално испржени за време на рекордната топлина во Канада, пишува Бизнис Инсајдер. Мирисаше на зготвени морски животни на плажата Кицилано во Ванкувер, вели Крис Харли, морски биолог на Универзитетот во Британска Колумбија Тој...

Toплoтниoт бpaн вo Канада oдзeдe 500 живoти…

Властите во западната канадска провинција Британска Колумбија објавија зголемување на бројот на ненадејни смртни случаи поврзани со екстремно високите температури. Властите соопштија дека речиси 500 луѓе починале како резултат на топлотниот бран. Властите предупредија дека бројот на починати од горештините...

(Видео) Огромен пожap во Литон, каде што вчера беа измерени речиси 50 степени, евakyиран целиот град

Жителите на канадскиот град Литон, каде неодамна беше измерена рекордно висока температура од 49,6 степени, беа евакуирани, бидејќи местото беше погодено од пожари. Огнот се прошири од шумата до куќи, згради, автомобили, а градоначалникот Јан Полдерман рече дека „целиот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img