кандидат

Ковачевски за Фокус: Ќе се кандидирам за лидер на СДСМ

Откако СДСМ вчера ја утврди оставката на лидерот Зоран Заев и распиша внатрепартиски избори по пат на непосредно гласање, прв кој најавува кандидатура за партиски лидер е Димитар Ковачевски, актуелен заменик-министер за финансии и член на Извршниот одбор на социјалдемократите. -Во рокот од...

Никола Димитров е кaндидaт зa тeхнички премиep на нoвaта влaдa?

Оставката на Заев е лоша вест за Брисел, анализира германскиот весник ФАЦ, пишува „Дојче веле“. А пак, прогнозата на весникот е дека Никола Димитров, вицепремиер за европски прашања е кандидат за технички премиер на новата влада. Во однос на идниот развој на...

(Видео) Интeрвју со Данела Арсовска во опуштeнa атмoсвeра: “Синoт и сопругoт ми се нaјголемa пoддршкa и мoтивациjа”

Кандидаткатата за градоначалник на Град Скопје, Данела Арсовска е нашиот денешен соговорник во Точка ТВ. Се обидовме барем накратко да го пренасочиме нејзиното внимание од политичкиот во приватниот живот. Со Арсовска зборувавме за нејзиното детство, нѝ откри какво дете била таа....

Шаќири: Шилeгoв нeма да ги дoбие мoите глaсoви во втoриoт крyг

Кога ќе видите дека околу вас парадираат добро спакувани импровизатори, тогаш во даден момент чувствувате дека сте се прецениле, односно сте се потценилеи решавате да направите чекор кон нешто подобро, вели музичарот Бени Шаќири, кој е кандидат за градоначалник...

Стевчо Јакимовски фаворит за градоначалник во Карпош како кандидат на ГРОМ

Стевчо Јакимовски, лидерот на Граѓанската опција за Македонија и неколкукратен градоначалник на општина Карпош е најсериозниот кандидат за нов градоначалнички мандат. Повеќе теренски и телефонски анкети покажуваат убедливо водство на Стевчо Јакимовски пред неговите противкандидати. Од трката за градоначалнички мандат во...

(Видео) Во живо: Промоција на кандидатот за градоначалник на Штип

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржува настан на централниот плоштад во Штип. -На централниот плоштад во Штип ќе се одржи настан – Промоција на политики во врска со локалната самоуправа при што ќе се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, велат од партијата.

Миленковски: Дојде времето за финалната битka на нашата генерација, битka по која Пробиштип ќе продолжи да чекори по вистинскиот пат, патот на успехот

Кандидатот за градоначалник на општина Пробиштип, Маријан Миленковски, изјави дека е чест и гордост да се прифати предизвикот да се биде градоначалник на овој град. „Огромна чест и гордост е да го прифатам овој пат исполнет со еден голем предизвик....

Здравевски: Ја разбирам и мојата одговорност пред граѓаните кои очекуваат искрен пристап, реални и остварливи проекти

Кандидатот за градоначалник на општина Чашка Зоран Здравевски ја објави својата кандидатура ветувајќи дека ќе ги оствари сите реални остварливи проекти во Чашка. Со чест и задоволство Ви ја соопштувам мојата кандидатура за Градоначалник на Општина Чашка. Како кандидат од...

Ангелов: Цврсто ве уверувам дека на сите пpoблеми со кои се соочувате ќе им излегувам во пресрет и ќе ги рeшавам заедно со вас

Далибор Боро Ангелов, кандидат за градоначалник на општина Чешиново-Облешево, изрази благодарност за укажаната доверба, посочибајќи дека негова цел ќе биде да им помогне на граѓаните да се решат проблемите за подобра иднина на сите во општината. „Пред нас се многу...

Првпат жена кaндидaт зa пpeтceдaтeл на Сириja

Жителка на сирискиот главен град Дамаск достави документи за учество на претстојните претседателски избори во Сирија, објави претседателот на Парламентот, Хамуд Сабаг. Фатен Али Нахар (50) стана првата жена која се кандидираше за шеф на државата. Вторите избори од почетокот на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img