September 26, 2022, 10:59 am

Капитол

Кoмисиjата коjа го иcтрaжува нaпaдот врз Капитoл ќе испpaшувa сoрaбoтници на Трaмп

Комисијата која го истражува бунтот во Капитол ги издаде првите покани за испрашување до соработници на поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Се работи за Марк Медоус, поранешен висок администратор во Белата куќа и Стив Банон, поранешен советник на Трамп. Комисијата предводена...

(Фото) Пaниka во Капитол: Уaпceн вoopyжен мaж кај сeдиштето на Дeмократскиот нaционален koмитет во Вашингтон

Американската полиција во Капитол соопштии дека е уапсен маж со бајонет и мачета во близина на седиштето на Демократскиот национален комитет во Вашингтон. Осомничениот е пронајден два блока подалеку од зградата на Капитол во возило со крстови и други...

Пpвa пpecyдa зa нeмиpитe вo Kaпитол нa 6-ти jaнyapи вo САД

Прва пресуда беше донесена во САД во случајот со немирите во Вашингтон на 6 јануари, јавија американските медиуми. Ана Морган Лојд, учесник во јануарските немири во Вашингтон, доби условна казна, парична казна и обврска за извршување на општокорисна работа. Лојд...

(Видео) Ушe eдeн инцидeнт вo близинa нa Kaпитoл: Aвтoмoбил ja пpoбил бeзбeднocнaтa oгpaдa, y6иeн eдeн пoлицaeц..

Еден полицаец загинал, а друг е ранет во близина на Капитол во Вашингтон, откако во петокот во нив се забил автомобил. Полицијата пукала на осомничениот откако тој излегол од возилото мавтајќи со нож, а кој потоа починал во болница,...

Haциoнaлнaтa гapдa ocтaнyвa дa гo чyвa Kaпитoл yштe двa мeceци

Околу 2.300 припадници на Националната гарда ќе останат на Капитол Хил уште два месеци за да ја заштитат зградата на Конгресот, објави Пентагон. Како што објави Гласот на Америка (ВОА) денес, на Капитол Хил моментално има 5.200 припадници на Националната...

(Видео) ФБИ обjaви видeo: Oвa e лицeтo кoe ги пocтaвилo 6om6итe нoќтa пpeд нaпaдoт нa Капитол

ФБИ oбјави нови снимки на кои се гледа како едно лице поставува импровизирани експлозивни направи пред седиштата на Републиканскиот и Демократскиот национален комитет ноќта пред нападот врз Капитол. „Маскиран човек со качулка на 5 јануари постави две бомби во близина...

САД paзглeдyвaaт oпции зa cyдeњe нa нaпaѓaчитe нa Kaпитoл cпopeд фeдepaлeн зakoн зa opгaнизиpaн kpиминaл

– Министерството за правда на САД разгледува дали да ги гони членовите на екстремно десничарските групи вклучени во нападот на Капитол на 6 јануари според федералниот закон што најчесто се користи против организирани криминал. Законот за корумпирани организации и рекет-организации,...

Kој ќe oдбиe, kaзнa од 10.000 дoлapи: Ќe ce пpeтpecyвaaт кoнгpecмeнитe нa влeз вo Капитол

Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, најави дека сака да им изрече казни до 10.000 американски долари на пратениците кои ќе одбијат да минат низ скенер за оружје на влезот во Домот, поради немирите што се...

Здpyжeниoт Гeнepaлштaб нa САД гo ocyди yпaдoт вo Капитол

Генералот Марк Мили и целиот Здружен Генералштаб на САД, составен од началниците на штабови на сите воени родови, издадоа соопштение во кое го осудија нападот врз Капитол Хил и ги потсетуваат припадниците на армијата за нивната посветеност да го...

Пpoглaceнa тpиднeвнa жалост во САД пopaди cmpттa нa двajцa пoлицajци oд Капитол

Претседателот Доналд Трамп синоќа нареди да се симнат знамињата на половина копје низ САД во чест на полицајците Брајан Сикник и Хауард Либенгуд, кои беа на служба во средата кога разулавената толпа негови поддржувачи упадна во американскиот Конгрес. Сикник беше...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img