February 6, 2023, 10:08 am

кафе

Пендаровски: Штом Заев официјално ќе се повлече, ќе испиеме едно кафе

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во гостувањето во „Топ тема“ на Телма беше запрашан за повлекувањето на Зоран Заев од СДСМ. Како што истакна Пендаровски, тој ги разбира неговите ставови, додавајќи дека имал долг разговор со Заев, кој му ги...

Ова е првиот кафе Гранд милионер годинава

Што се случува кога имате доверба во вашето омилено кафе и го пиете секој ден? Тоа ви ја возвраќа довербата и ве наградува, како што беше случајот и со првиот извлечен добитник на главна награда од наградната игра „Стани...

Heвepojaтнo oткpитиe oд британските нayчници: Kaфeтo cпpeчyвa paзвoj нa paк

Луѓето кои конзумирале кафе умерено имале 20 проценти помал ризик од развој на замастен црн дроб и 49 проценти помал ризик од смрт од некои хронични заболувања на црниот дроб во споредба со луѓето кои не пиеле кафе. Умерената консумација...

Ефикасни навики со кои ќе се разбудите наутро без шолја кафе

Навиките не се менуваат во текот на ноќта и сигурно е дека ќе ви треба малку време за да се навикнете на промените што сте ги направиле. Најдобро е постепено да се ослободите од навиката од која сакате да...

Поради оваа грешка кафето ви има поинаков вкус

Ако треба да им се верува на експертите, овој метод е погрешен. Домашното, турско кафе, како што се вика, е пијалок што традиционално се подготвува во секое домаќинство, обично се пие наутро и често се смета за мерка за вештината...

Еве зошто не треба да пиете кафе на празен стомак

Иако кафето има бројни здравствени придобивки, нутриционистката Бранка Мирковиќ објаснува зошто никогаш не треба да го пиете овој омилен пијалок на празен стомак. Супстанциите содржани во кафето го стимулираат, слично како и никотинот и алкохолот, производство на желудочна киселина. – Кафето...

Пoвеќе од шeст шoлји кaфe днeвнo мoжe да имaaт нeгaтивeн eфeкт вpз мoзoкoт

Повеќето од нас сакаат да се напијат барем една шолја кафе дневно, но една нова голема студија покажа дека прекумерната потрошувачка на кафе може да го намали обемот на мозокот и на долг рок може да го зголеми ризикот...

Ckaндалозно нeдомаќинско трошење на државни пари: Владата ќе потроши скоро 500 000 денари за кафе во ек на најголемата економска kpиза

На официјалната страна на системот за јавни набавки во делот на склучени договори стои дека службата за општи и заеднички работи склучила договор за набавка на кафе во вредност од скоро 500.000 денари. Така во делот на назив на договорниот...

Јелена Ѓоковиќ отиде кај Новак во Париз, а таму ја дочека со изненадување какво што секој би посакал

Љубовта на Новак Ѓоковиќ, сопругата Јелена Ѓоковиќ деновиве замина во Париз кај својот сопруг. Таму ја дочека со изнанадување за кое таа воопшто и не се надеваше. Имено, Новак и подготвил пијадок на својата сакана заедно со шоља кафе а...

Ново истражување открива како да се зaбави пpoгресијата на paкот на дeбелото црeво

Само неколку шолји кафе на ден можат да помогнат во забавување на пpoгресијата на рaкот на дебелото црево, открива ново истражување. Од скоро 1.200 пациенти вклучени во студијата, оние кои пиеле четири или повеќе шолји кафе дневно имале 36% поголеми...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img