Кејт Брнз

Ахмети на средба со американската амбасадорка, Кејт Брнз

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска се сретна со амбасадорката на САД во земјава Кејт Брнз. Ахмети и Брнз, како што соопштија од партијата, разговараа за неодамнешната извршна одлука на американскиот претседател Џо Бајден, владеењето на...

Маричиќ на средба со Брнз во врска со извршната наредба на Бајден и бopбата против kopyпцијата

Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави Кејт Брнз, на која беа дискутирани модалитетите за соработка во рамки на неодамна објавениот Меморандумот за воспоставување на борба против корупцијата на САД, соопштија од Министерството...

Заев на средба со Брнз во врска со декретот на претседателот Бајден

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите беше Извршната наредба издадена неделава од претседателот Бајден којашто содржи јасни критериуми во делот на...

Брнз со оcтра порака до Владата: Не смeeте да дозволите институциите да не се почитуваат, а и гласовите на електоратот

„Дозволете најпрвин да кажам дека во една демократија сакаме да постигнеме колку што е можно поголем консензус, особено за најкритичните прашања. Тоа е важна цел“, истакна Кејт Мари Брнз, амбасадор на САД во Република Македонија во емисијата „Само интервју“. Брнз...

Американската амбасадорка Брнз гo чecтитaшe плacмaнoт нa фудбалската репрезентација нa ЕП

Американската амбасадорка во Скопје Кејт Брнз им честиташе на македонските фудбалери за пласманот на Европското првенство. -Честитки за историското квалификување за Европското првенство во фудбал. Силна страст и напори од целокупниот тим, кој им донесе радост на сите во земјата,...

Aмepикaнcкaтa aмбacaдopкa Кејт Брнз вo paбoтнa пoceтa нa „Aлкaлoид“

Делегација од Амбасадата на Соединетите Американски Држави предводена од нејзината екселенција, Амбасадорката Кејт Мери Брнз оствари работна посета на „Алкалоид“ АД Скопје. За време на посетата, високите дипломатски претставници беа запознаени со резултатите од работењето на компанијата, нејзините пласмани...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img