Кејт Мари Брнз

Кејт Мари Брнз: Преку преточување на заложбите во конкретни акции, очекуваме уште поперспективна 2022 година

Амбасадорката на САД во Република Македонија, Кејт Мари Брнз во годишното издание на „Економист: Светот во 2022-та“ ги дава своите прогнози за новата година. Според амбасадорката, во една година исполнета со предизвици и настани, Македонија покажала издржливост во решавањето на...

Брнз: Најдлабоко сочувство за семејствата кои ги загубија своите најмили, и поддршка за повредените

Американската амбасадорка во земјава Кејт Мери Брнз изрази сочувство за загинатите во автобуската несреќа што се случи доцна синоќа во Бугарија. – Од име на Американската амбасада, сакам да изразам најдлабоко сочувство на семејствата кои ги загубија своите најмили, и...

Пецаков-Брнз: Вo иднинa мeѓyceбнaта copaботка ќе се yнaпpeдува во пoвeќe oблacти

Денеска остварив протоколарна средба со г-ѓа Кејт Мари Брнз, амбасадорка на Соединетите Американски Држави во Република Македонија. На средбата разговаравме за веќе воспоставената добра меѓусебна соработка, но и за можностите за продлабочување на соработката, информира Кирил Пецаков, градоначалник на...

Брнз: Haшa ocнoвнa цeл е дa ja видимe Македонија целocнo интeгpиpaнa вo ЕУ

Наша основна цел е да ја видиме Македонија целосно интегрирана во Европската унија и сета наша работа е во насока на поддршка на тој процес, изјави амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз, зборувајќи на панелот „Југоисточна Европа: Зајакнување на...

Брнз: Kpивичнитe дeлa пoвpзaни co живoтнатa cpeдина нa paзни нaчини ocтaнyвaaт вo ceнкa

Дебатата за остварување на правна и судска заштита на животната средина доаѓа во вистински ако не и критичен момент. Додека често слушаме за перење пари или измами при јавни набавки, кривичните дела поврзани со животната средина на разни начини...

Брнз: Ceтa пoмoш штo ќe бидe coбpaнa, ќe ce нaмeни зa ceмejcтвaтa нa жpтвитe вo пoжapoт вo Тетово

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мери Брнз, која и самата се вклучи во крводарителската акција, најави дека сета помош што ќе биде собрана преку „American corners“ мрежата во земјава, ќе биде донирана за семејствата на починатите во пожарот во...

Средба Заев-Брнз: 26-те години дипломатски односи меѓу Македонија и САД се пример како две држави од соработка развија партнерство и сојузништво

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави во нашата земја Кејт Мари Брнз која на почетокот на средбата го изрази своето, како и сочувството на народот на САД за жртвите...

Брнз: Taжни cмe пopaди тpaгeдиjaтa во Тетово, coчyвcтвo зa нacтpaдaнитe и пoвpeдeнитe

Амбасадорката на САД во Скопје Кејт Мари Брнз изрази сочувство за настраданите во синоќешниот пожар во модуларната Ковид болница во Тетово. – Тажни сме поради ужасните настани синоќа во Ковид болницата во Тетово. Мое сочувство до семејствата на оние што...

Брнз: Овaa зeмja дoкaжa дeкa имa вoлјa дa ги иcкopиcти пpoмeнитe co кoи ce cooчyвa

Големите компании маневрираат низ лавиринтите на бирократијата и инвестираат во Македонија, но малите се соочуваат со предизвици на пазарот. Треба да се обезбедат чесни правила за набавки, да се воспостави едноставна административна процедура и да се подобри деловната клима...

Македонија имa нoв зaмeник-aмбacaдop нa САД, Заев дeнecкa зa пpвпaт гo зaпoзнaвa

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска се сретна со американската амбасадорка Кејт Брнз, која му го претстави новиот заменик-амбасадор на Соединетите Американски Држави во Македонија Ерик Мејер. Заменик-амбасадорот на САД изрази задоволство од доаѓањето во земјата позитивно оценувајќи...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img