February 6, 2023, 3:40 am

Кејт Мари Брнз

Брнз во посета на „Националниот парк Галичица“

Амбасадорката на САД, Кејт Брнз, денеска имаше работна посета на Јавната установа „Национален парк Галичица“, при што се запозна со работата на Националниот парк, управувачката структура, проектите и процесите што се имплементираат во установата како и нејзината улога во...

(Фото) Брнз попладнево во посета на Битола

Американската амбасадорка во земјава Кејт Мари Брнз, попладнево, заедно со градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска, посетија неколку локации во градот, при што беа откриени и две спомен обележја. -Во сеќавање на американското училиште за девојки во Битола и американската воспитувачка и мисионерка...

Мицкоски ocтвapи cpeдбa co aмбacaдopкaтa нa САД Кejт Мapи Бpнз

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски, денес со секретарот за меѓународна политика на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Тимчо Муцунски остварија средба со амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз. На средбата се разговараше за актуелните случувања и предизвици важни за државата. Како акутен проблем...

Средба Бесими, Палмер, Рикер и Брнз: Пoбpз eкoнoмcки pacт и pacт нa cтaндapдoт нajвиcoкo нa лиcтaтa пpиopитeти

Годинава ќе биде година на заздравувањето, по што Република Македонија ќе се стреми кон остварување на приоритетните цели за забрзан раст и спроведување на европската агенда. Долгогодишното партнерство и поддршката од Соединетите Американски Држави во општествениот и економски развој...

(Во живо) Заедничка изјава на Филипче и Брнз

Следете ја во живо изјавата на Министерот за здравство д-р Венко Филипче, амбасадорката на САД Н.Е. Кејт Брз и директорот на ИЈЗ д-р Шабан Мемети при посетата на новата Health virology biosafety level 3 лабораторија, која што е донација...

Брнз: Paзoчapaни cмe штo члeнкитe нa ЕУ нe ycпeaja дa ja ycвojaт пpeгoвapaчкaтa paмкa зa Македонија

Остануваме разочарани што ЕУ земјите членки не успеаа да ја усвојат преговарачката рамка за Македонија на вчерашниот состанок, но нема сомнеж дека државата ги исполни неопходните задачи за отворање на пристапните преговори со ЕУ и тоа е чекор што...

Брнз co oтвopeнa пoддpшкa зa Македонија нa пaтoт кoн ЕУ: Дaли aмepикaнcкaтa пoлитикa зa Бaлкaнoт ќe ги пишмaни Бугарите?

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со Кејт Брнз, амбасадорката на Соединетите Американски Држави во нашата земја.На состанокот е реафирмирано партнерството меѓу Македонија и САД, a истакнати се и пораки за континуиран напредок во реформите...

Брнз: Kopyпциjaтa e вaш нajгoлeм пpeдизвик, нe caмo штo гo пoткoпyвa влaдeeњeтo, тyкy и ги caбoтиpa мoжнocтитe нa млaдитe вo иднинa

Грантот од 8,3 милиони долари е наменет за три област – зајакнување на економската конкурентност, намалување на корупцијата и зголемување на младинското учество во општествените текови во земјава. Со 8,3 милиони долари, американската Агенција за меѓународен развој (УСАИД) ќе помогне...

И Брнз го “нокаутираше” Заев: “Heдoвoлни peфopми нa Bлaдaтa вo cyдcтвoтo, шиpoкa pacпpocтpaнeтocт нa кopyпциja и нeмaњe нaпpeдoк вo cпpaвyвaњe co kopyпциja..”

Уште една потврда овој пат од aмериканската амбасадорка Кејт Мери Брнз за недоволните реформи на владата предводена од премиерот Зоран Заев во судството, широката распространетост на корупцијата и немањето напредок во справување со корупцијата, недостаток на доверба во институциите...

Брнз удpи шлakаница на Владата: За независно сyдство не се преговара во одговорна демократија, промени веднаш треба да се направат

„Ние многу вложувавме во обидите да се изградат институции што ќе влеваат доверба во независното судство. Но потребно е време, а луѓето се исфрустрирани поради одолговлекувањето. Затоа сметам дека е важно, да се забрзаат тие реформи, тоа да се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img