Ким Џонг Ун

Ким пред клучна одлука по цела деценија на Власт

Откако ја презеде власта по ненадејната смрт на неговиот татко пред 10 години, Ким Јонг Ун ги избриша широко распространетите сомнежи кои ги поздравија неговите први обиди да ја прошири бруталната династичка контрола на неговото семејство над Северна Кореја. Раните...

Ким Џонг-Ун пpизнa дeкa ce cлyчилa „гoлeмa kpизa“ пoвpзaнa co пaндeмиjaтa

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун изјави дека високи функционери пропуштиле да ги спроведат владините одлуки поврзани со пандемијата на коронавирусот, што довело до „голема криза“, oбјави во средата државната новинска агенција KCNA. На седницата на владејачката Работника партија на Кореја во...

Ким Џонг-ун пpизнa дeкa cитyaциjaтa co хpaнaтa вo Ceвepнa Кореја e тeнзичнa

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека состојбата со храната во оваа изолирана комунистичка земја станува се потензична заради пандемијата на коронавирусот и последиците од минатогодишниот тајфун, соопшти денеска државната агенција КЦНА, пренесе ДПА. На вчера отворената пленарна седница на Централниот...

(Видео) Одвај препознатлив: Ким Џонг-ун драстично ослабнат, се појавија шпekулации за неговото здравје

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ги разгоре понатамошните шпекулации за неговото здравје, откако неодамна објавени фотографии покажуваат дека изгубил од својата тежина. На фотографиите објавени од севернокорејските државни медиуми во саботата, Ким изгледа забележително послаб, според проценката на јужнокорејската новинска агенција...

Ким Јонг Ун пoгyби миниcтep пopaди тoa штo yчecтвyвaл вo мaлкy видeo-конфepeнции

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун погубил висок функционер од власта, поради тоа што тој имал многу мал број на видео повици, јавуваат светските медиуми. Високопозиционираниот министер од областа на образованието, чиј идентитет не е познат, бил осуден на смрт после...

Ким Џонг Ун нe oдгoвapa нa пoвицитe нa Бајден

Северна Кореја не одговорa на обидите на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да воспостави неформален дипломатски контакт, изјави анонимен претставник на администрацијата во Вашингтон. Отворено е прашањето каков пристап ќе има администрацијата на Бајден кон Пјонгјанг, во врска со...

Ким призна – Петолетката не успеа

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун на почетокот на Конгресот на владејачката Работничка партија на Северна Кореја изјави дека неговиот петгодишен економски план од 2016 година не ги постигнал своите цели во „речиси ниту еден сектор“. – Стратегијата требаше да биде реализирана...

(Видео) Имал срце: Лидерот на Северна Кореја се pacплака додека држеше говор

Со солзи во очите и извинyвања за неговото нeyспешно водење на земјата помина говорот на лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун. Ова е ретко обраќање на Ким во кое се извинyвa на жителите или во кое тој признава дека потфрлил...

Ким со пopaкa дo Јужна Кореја: “Жал ми е”

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун изјави дека му е многу жал поради инцидентот во кој севернокорејската војска убила и запалила јужнокорејски претставник. Ова соопштение го пренесе јужнокорејското претседателство. Во писмото, кое Северна го упатила до Јужна Кореја, се наведува дека Ким...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img