October 1, 2022, 10:27 am

Кина САД

Новата „ладна војна“ продолжува: Кина возврати со санкции спрема САД

Кина во вторникот објави санкции за четворица членови на Комисијата за меѓународна верска слобода на американската влада како одмазда за казните наметнати на кинески официјални лица поради поплаки за злоупотреби во северозападниот регион Ксинџијанг во земјата. Санкциите „додевка“ ја зголемуваат...

Кина со голема koнтраофанзива на американските и европските caнкции

Пекинг најавува замрзнување на имотот на физички лица и странски компании кои ќе бидат во согласност со санкциите од САД, ЕУ и Велика Британија „Црвениот змеј“ започна контраофанзива против американските и европските казнени мерки. Кинескиот парламент донесе закон против странски...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img