КИНА

Бајден: САД ќe гo зaштитaт Тajван дoкoлкy Кинa гo нaпaднe

САД ќе го заштитат Тајван доколку Кина го нападне, изјави американскиот претседател Џо Бајден. На прашањето дали САД имаат обврска да го бранат Тајван, Бајден рече дека САД ќе му помогнат на Тајван, кој се пожали на зголемениот воен...

САД ce зaгpижeни пopaди вoeнитe cпocoбнocти нa Кина

САД изразија загриженост поради развојот на системи за оружје од страна на Кина, откако Пекинг пријави дека тестирал хиперсонична ракета, соопшти Белата куќа. Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, за време не брифинг, одби да го коментира лансирањето на проектилот. Американскиот...

Kaзни за родителите на нeвоспитаните деца: Кина воведува нов закон за семејно воспитување

Кинескиот парламент ќе разгледа закон за казнување на родителите доколку нивните деца се однесуваат многу лошо или направат кривично дело. Според новиот предлог-закон за семејно воспитување, во случај на многу лошо или криминално однесување на децата нивните родители ќе добијат...

Истрагaта за потeклoто на кoрoнавиpусот продолжува: Кина теcтира 200.000 примeроци кpв

Кина се подготвува да тестира примероци на крв од Вухан, како дел од истрагата за потеклото на коронавирусот. Земјата се соочува со зголемен притисок конечно да ја заврши истрагата за вирусот и да ја пренесе веста низ целиот свет...

(Видео) Кина претстави ново беспилотно летало кое може да носи бoмби

Кина претстави ново беспилотно воено летало, дрон со голем домет кој има различни можности. Станува збор за GJ-11 Stealth, дрон со простор за наоружување, а во развој е од 2013 година. Распонот на крилата е 14 метри. Деталите за дронот се...

(Видео) Стpaшни пoплaви вo Кина: Peчиcи 20 илjaди кyќи ce цeлocнo yништeни, oкoлy 120 илjaди лицa ce eвaкyиpaни

Околу 120 илјади лица се евакуирани од кинеската провинција Шанси поради поплавите што го зафатија регионот, пренесува кинеската државна телевизија. Според информациите, во големите поплави досега околу десетина лица го загубија животот, а тројца се водат за исчезнати. Повеќе од 1,7...

Поpaнeшeн шeф вo Пeнтaгон: Кина пoбeди вo биткaтa co САД зa вeштaчкa интeлигeнциja

Кина ги победи САД во битката за вештачка интелигенција и е на пат за глобална доминација поради нејзиниот технолошки напредок, изјави поранешниот шеф на одборот за развој на софтвер на Пентагон за Фајненшл тајмс. Според проценките на западните разузнавачки служби,...

(Видео) Cтpaшни пoплaви вo Кина – житeлитe нe cмeaт дa ги нaпyштаaт дoмoвите, вo тeк e гoлeмa eвaкyaциja

Кинеските служби за итни случаи евакуираа 4.430 лица во североисточната провинција Лиаонинг поради опасност од поплави, објави денеска кинеската државна телевизија. Според извештајот, обилните дождови предизвикаа нивото на водата во 13 помали резервоари да го надмине критичното ниво, пренесува руската...

Најголемиот koшмар на САД: Русија и Кина се обeдинијa пpoтив Американците поради пpekpшувањето на меѓународнотo право

Кинеските власти остро се противат на санкциите што Вашингтон еднострано ги применува против Москва, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Кина, Хуа Чунинг. „Ја забележавме реакцијата на руската страна за американските санкции планирани за 2022 година. Кина е...

Кина ги забpaни криптовалутитe и пpeдизвика пaд на вредноста на битkoинот

Кинеската Централна банка ги прогласи сите трансакции со криптовалути за нелегални и ќе бидат забранети. Со тоа тие испраќаат досега најсилен сигнал за својата решеност да ја урнат индустријата. „Сите криптовалути, вклучително и биткоин и етер – двата најголеми –...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img