August 10, 2022, 10:11 am

КИНА

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА КИНА ДОАЃА ВО СРБИЈА: Ова се деталите од телефонскиот разговор на Претседателите на Кина и Србија

Претседателот на Србија Александар Вучиќ по телефонски разговор му се заблагодарил на кинескиот колега за помошта која Србија ја доби од Кина во борбата со запирање на ширењето на Корона вирусот. Вучиќ се заблагодарил и за донацијата на двете лаборатории...

Кина ќе прави џиновски парк за панди со површина од 26.000 км2

Кина најави дека собрала околу 1,6 милијарди долари средства за изградба на масивен резерват за панди кој ќе помогне да се сопре истребувањето на животните. Giant Panda National Park ќе има површина од 26.000 км2, односно ќе биде двапати...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img