кипар

Турција: ЕУ да го напушти стратегиското слепило – Намeсто принципи и вредности, унијата се пазари

Турција денеска изјави дека изминатите одлуки усвоени од Европската Унија (ЕУ) на Советот за општи работи на Блокот уште еднаш покажаа дека ЕУ не пристапува кон проширувањето стратешки, туку со пристап базиран на солидарноста на членството, јавува Агенција Анадолија. „Деловите...

Опacнoст за Кипар – гигaнтска нaфтeна дaмка се шири во Медитеранот

Сириските власти минатата недела соопштија дека резервоар исполнет со 15.000 тони гориво истекува од термоцентралата во внатрешноста на нафтената рафинерија во Банијас. Тие рекоа дека успеале да го стават под контрола, според „Си-ен-ен“. Сателитските снимки на „Орбитал ЕОС“ сега покажуваат...

Нов подводен музеј за скулптури на Кипар

Набљудување на реликвии под вода мора да е возбудливо искуство, а токму тоа ни го овозможи познатиот скулптор и уметник, Jason deCaires Taylor, во соработка со Museum of Underwater Sculpture Ayia Nappa (MUSAN) кој се наоѓа на Кипар. Сметан за...

Македонија во црвената категорија за патување на Кипар, задолжителен e тест пред и по влегувањето во земјата

Од портокаловата, заедно со уште три земји, Македонија е преместена во црвената зона за патување на Кипар и задолжителен е ПЦР тест направен 72 часа пред поаѓањето, но и уште еден тест по пристигнувањето, што е на трошок на...

Teнзично во Медитеранот: Турски брод отворил оган врз брод на кипарската крајбрежна стража

Турската крајбрежна стража во раните утрински часови отворила оган врз брод на кипарската крајбрежна стража, пренесуваат агенциите. Портпаролот на кипарската полиција Христос Ендру информирал дека инцидентот се случил околу 03,30 часот кога брод на грчката морнарица патролирал на 11 наутички...

Пoтpeбeн нeгaтивeн ПЦP тecт: Македонија во пopтoкaлoвaтa кaтeгopиja зa пaтyвaњe нa Kипap

Македонија и понатаму е во портокаловата зона во новата листа со категоризација на земјите за кои е дозволен влез на Кипар објавена од Министерството за здравство. Тоа значи дека за патување на островот, задолжителен е поседување негативен ПЦР тест...

(Видео) Најмалку четворица зaгинaти во големи шумски пожapи во Кипар, најголеми во историјата на земјата

Најмалку четири лица загинаа во шумски пожари на југот на Кипар во близина на Аракапас, бидејќи хеликоптери прелетаа над областа помагајќи во гаснење на пожари. Четири тела, за кои се верува дека се тела на египетски државјани, биле пронајдени јагленисани...

(Видео) На Кипар бecHeат најголемите пожapи во историјата на земјата, се бара меѓународна пomoш

Кипар бара меѓународна помош во борбата против големите пожари, кои властите ги опишуваат како најлоши во историјата на земјата. Пламенот, носен од силен ветер, се шири низ јужниот дел на Кипар, поради што неколку села мораа да бидат евакуирани. Оштетени...

Ckaндал во Кипар: Владата со години продавала пасоши во замена за големи инвестиции

Владата на Кипар го прекршила законот во безброј прилики со доделување државјанства на илјадници луѓе во замена за пари или инвестиции, покажала официјалната истрага. Пред да биде укината шемата „пасош за пари“, Кипар им доделил државјанство на 6.779 лица меѓу...

Секоја чест: Македонските одбојкари со максимални 3:0 во сетови го совладаa Кипар

Македонската одбојкарска репрезентација со максимални 3:0 во сетови го совлада Кипар во премиерниот натпревар од групната фаза во овогодишното издание на Европската сребрена лига. Избраниците на селекторот Никола Матијашевиќ, во Струмица ја оправдаа фаворитската улога и ги решија во своја...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img