КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Средба Вучиќ-Радев: „Ние сме браќа, токму Кирил и Методиј ја покажаа оваа блискост низ вековите“

Ќе се обидеме да ги почитуваме работите што нe врзуваат и приближуваат, како и да ги решаваме работите што не делеа во минатото, истакна претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на денешната средба со претседателот на Бугарија, Румен Радев, кои...

Пендаровски и Радев зaeднo пaтyвaaт вo Рим нa чecтвyвaњe нa cвeтитe бpaќa Кирил и Методиј

Македонска и бугарска делегација на 26 овој месец со заеднички активности во Рим ќе го слават делото на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. Делегациите на Република Македонија и на Република Бугарија предводени од претседателите Стево Пендаровски и Румен...

Македонија, Словачка и Чешка зaeднички ќe учecтвyвaaт „Пo тpaгитe нa cвeтитe Кирил и Методиј“

Манифестацијата „По трагите на светите Кирил и Методиј“ оваа година е вклучена во Европската програма за регионален развој и ќе се реализира со учество на Република Чешка и Република Македонија, покрај традиционалниот домаќин – Република Словачка. Ова го изјави долгогодишниот организатор...

И официјално: 24 мај изгласан за ден на бугарската азбука и словенска книжевност

Бугарското собрание го преименуваа празникот „24 мај - Ден на бугарското образование и култура и словенско писмо.Отсега празникот е преименуван во „24 Мај - Ден на светите браќа Кирил и Методиј, за бугарската азбука, образование и култура и за...

ДЕНЕСКА Е СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ: Основоположници на словенската писменост и литература

Денеска е Св. Кирил и Методиј.Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во видно византиско семејство. Свети Кирил кој пред да стане монах се викаше Константин ги помина сите степени...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img