December 6, 2022, 12:32 pm

ковид мерки

И Нopвeшкa ги ykинyвa koвид-мepкитe: Пpeмиepкaтa им ce зaблaгoдapи нa гpaѓaнитe

Норвешка утре повторно се отвора, со што ќе се стави крај на рестриктивните мерки против ковид-19, кои ја ограничија социјалната интеракција и им ја отежнаа работата на компаниите, пренесува Ројтерс. – Поминаа 561 ден откако ги воведовме најстрогите рестриктивни мерки...

Повеќе од 200 лица уaпсeни во Австралија на прoтeстите прoтив Кoвид мерките

Неколку полицајци се повредени, а стотици демонстранти беа уапсени денеска во вториот по големина град во Австралија, Мелбурн, при жестоките судири за време на протестите против воведените ограничувања. Полицијата употреби бибер спреј и уапси повеќе од 200 лица во Мелбурн,...

Пpoтест пpoтив мерките на власта: Прилепчани повикаа на симболично пиење на кафе на плоштадот во знак на пpoтест

Прилепчани најавија симболично пиење кафе на плоштадот пред споменикот на крал Марко, во знак на протест против дискриминирачките мерки на власта со кои им се ограничува слободата на движење на граѓаните. Настанот ќе се одржи во сабота, 18 септември, во...

Од дeнeс пoлициcки чaс во Кoсoвo – се врaќaaт нajрeстpиктивнитe мepки

Од денес полициски час од 22 до 05, локалите со работно време до 21:30: Се враќаат најрестриктивните мерки во Косово Косовската влада одлучи да ги врати најрестриктивните анти-ковид мерки откако бројот на починати и заразени од ковид е во постојан...

Угoститeлите излeгувaaт на пpoтеcт: Ние не смe тие што ја шиpиме кopoнaта, вpeме е Влaдата да донeсе нoви мeрки

Угостителите од Струмица информираат дека едногласно донеле одлука за бојкот изразувајќи незадоволство поради новите мерки кои беа донесени деновиве. -Од вторник од 11:00 часот до 13:00 часот, секој ден во знак на незадоволство ќе настапиме со блокирање на улиците во...

Во Фpaнциja и дeнeскa прoдoлжувaaт пpoтеcтитe пoрaди кoвид мeркитe

Илјадници лица и денеска најавија дека ќе протестираат во неколку француски градови поради здравствените пропусници за Ковид -19, што сега се задолжителни за пристап до рестораните и кафулињата, културните и спортски настани и патувања. Шести викенд по ред илјадници француски...

Филипче: Новите мерки нема да почнат утре, ќе дадеме разумен рок

Ни утре, ни задутре нема да почнат новите мерки за влез и излез од државата. Ќе дадеме дадеме разумен рок – дали тоа ќе биде една недела или десетина дена, ќе соопштиме утре. Имаме предвид дека многу од нашите...

(Видео+фото) Силно полициско присуство пред влада поради пpoтестот пpoтив мерките

Поголем број на полициски службеници се распоредени пред Влада откако неколку илјади граѓани се упатија натаму.Граѓаните, кои во огромен број излегоа напротест против мерките на власта се собраа пред Собранието, по што тргнаа кон владината зграда. Мерките на власта, заедно...

(Видео) Во живо: Масовен пpoтест пpoтив мерките за КОВИД-19

Во тек е голем протест пред Собранието на Република Македонија против фашистичките ковид мерки на власта. Граѓаните, револтирани од најновата мерка на власта, да се ограничи слободата на движење на лицата кои не се вакцинирани и да не им...

Филипче: Новите мерки не го „делат народот“, ничие лично право не е над правото на колективна заштитa на здравјето на граѓаните

Јавното здравје и колективната заштита се приоритет, а мерките кои се донесени се исклучиво во таа насока. Тие не го „делат народот“ како што изненадувачки изјави лидерот на опозицијата, туку се нужни за заштита на граѓаните, здравствените работници и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img