February 7, 2023, 9:07 am

ковид

Експерти предупредуваат: Употребата на антибиотици кај ковид пациенти ќе ја зголеми антимикробната резистенција

COVID-19 пандемијата помогна да се подигне политичката свест за здравствените проблеми, но широко распространетата злоупотреба на антибиотици во третманот на пациенти со COVID веројатно ќе резултира со зголемена антимикробна резистенција, предупредуваат здравствените експерти Заканата АМР одамна е добро позната во...

ДО КРАЈОТ НА АВГУСТ 90% ОД KOBИД БОЛНИТЕ ВО ЕУ ЌЕ БИДАТ ОД ДЕЛТА COJOT, HAJPИЗИЧНО Е ВО ДЕЛУМНО ИЛИ HEBAKЦИНИРАНИТЕ ЗЕМЈИ, ВЕЛИ ЕВРОПСКИОТ...

Европскиот центар за контрола на болести (ЕЦДЦ) проценува дека до крајот на август, делта сојот (индскиот сој) ќе сочинува 90% од случаите на ковид-19 во Европската унија. Ризикот од инфекција од делта сојот е „висок до многу висок“ за...

Двегодишно девојче во Германија по гpeшка вakцинирано против koвид

Во Германија деветгодишно девојче по грешка беше вакцинирано против вирусот корона, а детето се чувствува добро. Според изјавата на полицијата во центарот за вакцинација во Бобинген, во областа Аугсбург, вакцинирано е дете, чиј татко поднел пријава. Во тек е истрага, која...

Вчера вaкцинирани 11.857 граѓани досега вакцинирани вкупно 107.978 граѓани

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 279.909 граѓани. На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера...

И3mислени изјави на Жak Атали – гopиво за теориите на 3aговор околу KoBид-19 и во земјава

Лажни зборови на Жак Атали се вметнати како фалсификат во една книга со интервјуа, каде е поместено и интервју со него, со цел да се поткрепат теории на заговор околу пандемијата со ковид-19. Ваквите објави на социјалните мрежи се...

Филипче изнесе HeBистина: Не е вистина дека целосно се Bakцинирани kpитичните групи граѓани

Досега не се вакцинирани сите од критичните групи на граѓани, туку само приоритетните од овие групи. Сите институции од критичната инфраструктура доставија списоци до Министерството за здравство со вработени кои се заинтересирани за вакцинација. Од овие лица кои се...

Веројатно ќе биде потребна трета доза од Bakцината за 6 до 12 месеци, вели директорот на „Фaj3ep“

Во пандемии, вие сте заштитени исто колку и соседот, вели Алберт Бурла, нагласувајќи дека затоа е многу важно сите земји да ги вакцинираат своите граѓани На луѓето, најверојатно, ќе им треба засилена доза на вакцини шест до 12 месеци по...

Жените пријавуваат повеќе несакани ефекти од вакцините отколку мажите

Според белгиската платформа за истражувачко новинарство, Инвестико, петте најголеми фармацевтски компании кои произведуваат вакцини не ги земаат предвид разликите помеѓу мажите и жените во нивните студии за нус појавите по вакцинирањето. Според белгиските новинари секаде во светот жените пријавуваат почесто...

Во автобусите на ЈСП нема ковид: Додека третиот бран на ковид коси, автобусите возат со капацитет над дозволеното

Поради неспобноста на власта и министерството за здравство предводено од Венко Филипче да се справат со пандемијата за само два дена во Македонија има околу 3.000 заразени и околу 100 починати од КОВИД-19. Додека сето ова се случува, надлежните убедуваат...

Србија ги отвара угостителските објекти и трговските центри

Кризниот штаб на Србија одлучи да дозволи отворање на терасите на угостителските објекти од понеделник, со посебни мерки, како и продолжување на работата на продавниците до 22 часот. „Ја анализиравме епидемиолошката состојба во Србија. Сè уште е вонредна. Одлучивме од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img