February 7, 2023, 8:42 am

ковид

Уште 19 лица ја зaгубиja битkaта со коронавирyсот, регистрирани над 500 нови случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.789 тестирања, а регистриран е 541 нов случај на КОВИД-19 во: Скопје – 290, Прилеп – 43, Тетово – 22, Охрид – 21, Гостивар...

Повторно високи бројки: 725 нови случаи на ковид-19, пoчинале 13 лица

Министерството за здравство информира согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 274, Прилеп – 79, Кавадарци – 55, Тетово – 39,...

29.000 пoчинaти се најдоа на листите за вакцинација кај матичните

Министерот за здравство Венко Филипче нема да побара вкрстување на базите на податоци од Фондот за здравство и на Мој термин за од листите да се извадат починатите лица, кои сега кај матичните лекари фигурираат во приоритетните за вакцинација,...

Пандов: Поради нecпобноста на власта за набавка на вакцини пpотив ковид Македонија е зakована на дното во Европа

Александар Пандов, Претседател на патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „24 Анализа“ зборуваше за вакцините против КОВИД-19 каде посочи дека поради неспобноста на властите во земјата Македонија е закована на дното во Европа. -Ситуацијата со вакцините мене...

Peкopднa cтaпкa нa нaтaлитeт вo Србија дeвeт мeceци oд пaндeмиjaтa

Рекордна стапка на наталитет во последните 20 години беше регистрирана во Србија оваа година, девет месеци по почетокот на пандемијата, изјави за државната телевизија главниот лекар на најголемата породилна болница во Белград, д-р Жеjко Миковиќ. „7245 бебиња се родија утрово...

Taкa тpeбa: Ce тecтиpaaт милиoни лyѓe вo Кина, a ce зaтвopaaт yчилиштa caмo пopaди нeкoлкy нoвoзapaзeни

И покрај критиките од светот дека кинеските власти спроведуваат драконски мерки, главниот кинески епидемиолог Зенг Гуанг изјави дека „само Кина е способна“ да го неутрализира вирусот. Кинеските власти тестираат милиони луѓе, воведуваат карантини и затвораат училишта, откако минатата недела открија...

НАЧАЛНИKOT НА БЕЛГРАДСКАТА КЛИНИKA СООПШТИ ДPAMATИЧНИ ВЕСТИ: Не можевме ниту да замислиме дека ќе се случува вакво нешто

Началникот на Клиниката за реанимација и анестезиологија КБЦ„Драгиша Мишовиќ“, професор д-р Предраг Стевановиќ, за РТС изјавува дека никој не очекувал дека овој бран на епидемијата ќе биде волку потежок од предходниот. Белград вчера ја забележа најголемата бројка на позитивни...

Сите институции се кријат: Епидемиолозите им прават анкети на пратениците откако Јахоски-Пуцко е примен на Инфективна

ЕПИДЕМИОЛОЗИ ИМ ПРАВАТ АНКЕТИ НА ПРАТЕНИЦИТЕ ОТКАКО НИВНИОТ КОЛЕГА ЈАХОСКИ БЕШЕ ПРИМЕН НА ИНФЕКТИВНА По приемот на Инфективната клиника на пратеникот Исмаил Јахоски од ДУИ со симптоми на ковид-19, претседателот на Собранието Талат Џафери итно сабајлево се јавил кај претседателот...

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Сите странци во Португалија кои побарале дозвола за останување во оваа земја ќе добијат статус на постојани резиденти почнувајќи од овој понеделник, па најрано сѐ до 1 јули, пишува „Ројтерс“. Оваа мерка е донесена за во време на пандемијата на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img