September 29, 2022, 10:50 pm

колективен имунитет

Дaли дeлтa cojoт гo y6и coнoт зa кoлeктивeн имyнитeт и вpaќaњe нa нopмaлниoт живoт?

И додека варијантата на делта на коронавирусот се шири низ целиот свет, експертите се прашуваат дали желбата да се создаде имунитет на стадо преку вакцинација е се уште остварлива. Имунитетот на стадо се постигнува во време кога одреден дел...

Пановски: Преку свадбите ќе видиме колкав е нашиот колективен имунитет

После повеќе од една година конечно е дозволено организирање на свадби. Според епидемиологот, д-р Никола Пановски, организирањето на свадбите ќе биде една проверка колкав е нашиот колективен имунитет. „Треба да се внимава на хигиена на рацете, да не се користи...

Доктор Беќаровски: He ce coглacyвaм дeкa пpичинa зa пaдoт нa бpojкитe e кoлekтивниoт имyнитeт

„Пост-ковид синдромот има различни симптоми, последно се појави пост-ковидна мозочна магла, замагленост на видост, омалаксаност. Но има и пост-ковид вертиго, кај оние кои поминаа со полесна форма, манифестирана со вртоглавица. Кај дијабетичарите има дисрегулација на шеќерот. Два до три...

Овaa зeмja e пpвa вo Европа штo пocтигнa кoлeктивен имyнитeт – три нeдeли нeмa cmpтeн cлyчaj

Властите во Малта соопштија дека државата е првата земја во ЕУ што веќе има постигнат колективен имунитет против коронавирусот. Властите соопштија дека 70 проценти од возрасната популација примила барем една доза вакцина. – Денеска достигнавме колективен имунитет, изјави синоќа на...

(Видео) Филипче: „Koлeктивeн имyнитeт вo Македонија мoжe дa ce пocтигнe дo кpaјoт нa лeтoтo“

Нашата проценка е дека некаде до крајот на летото може да се постигне колективен имунитет имајќи ги предвид сите количини вакцини кои треба да пристигнат во нашата земја, вели министерот за здравство Венко Филипче во неделното интервју на РСЕ. Сите вакцини...

Диpeктopoт нa „БионТек“ co cвeтлa пpoгнoзa: Европа ќe дocтигнe кoлeктивeн иmyнитeт лeтoвo

Европа може да достигне колективен имунитет против коронавирус за три до четири месеци, изјави директорот на германската фармацевтска компанија „Бионтек“. Додека продолжува дебатата за прагот потребен за да се достигне тоа клучно ниво на имунизација, експертите велат дека нивото над...

(Фото) Блумберг: Македонија ќе cтeкнe кoлeктивeн имyнитeт зa 10 гoдини, aкo пpoдoлжи co oвa тeмпo нa вakцинaциja

Со досегашното темпо на вакцинација, Македонија ќе стекне колективен имунитет за 10 години, објави Блумберг. „Во Македонија, најновите податоци покажуваат дека во просек се дава по 651 доза на ден. Со ова темпо, потребни ќе бидат уште десет години за...

Бретон: ЕУ мoжe дa cтeкнe кoлeктивeн имyнитeт дo cpeдинaтa нa jyли

Еврокомесарот за единствен пазар, Тиери Бретон, изјави дека Европа до средината на јули може да постигне колективен имунитет на коронавирусот, воедно најававувајќи го и зголемувањето на испораките на вакцини до земјите членки. -Да го земеме симболичниот датум – 14 јули,...

Изрaeлците гopдo ce пoфaлиja: „Ниe ja имaмe пpвaтa apмиja co кoлekтивeeн имyнитeт“

Израелските одбранбени сили денеска соопштија дека кампањата за вакцинирање на нивните војници успешно обезбедила колективен имунитет на коронавирус во армијата и дека тоа е првата армија во светот која ја остварила таа цел. Како што соопштија од израелското Министерство за...

Бајден не вepyвa дeкa дo кpaj нa лeтoтo вo САД мoжe дa ce пocтигнe имyнитeт нa cтaдo

Американскиот претседател, Џо Бајден, денеска изјави дека ќе биде тешко САД до крајот на летото да го достигнат имунитетот на стадо, што конкретно значи дека најмалку 75 проценти од населението да е вакцинирано против коронавирусот. Бајден за Ес-БиСи Њуз изјави...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img