September 29, 2022, 9:20 pm

контрасанкции

Новата „ладна војна“ продолжува: Кина возврати со санкции спрема САД

Кина во вторникот објави санкции за четворица членови на Комисијата за меѓународна верска слобода на американската влада како одмазда за казните наметнати на кинески официјални лица поради поплаки за злоупотреби во северозападниот регион Ксинџијанг во земјата. Санкциите „додевка“ ја зголемуваат...

Турција со експресна реакција: Најавени реципрочни мерки на американските caнкции

Министерството за надворешни работи на Турција го осуди воведувањето американски санкции поради набавка на руски системи С-400 и најави реципрочни чекори. „Ние ја осудуваме и отфрламе одлуката објавена денес од Соединетите Американски Држави во врска со испораките на системот за противвоздушна...

Русија одговара со koнтpacaнкции на Велика Британија: Зaбpaна за влез во земјата за 25 граѓани

Русија, како одговор на санкциите од Лондон поради „амандманот на Магнитски“, забрани влез на 25 претставници на Велика Британија на територијата на Русија, се наведува во соопштението на портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.„Како одговор...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img