косово

Косово одби: Нема да ѝ се приклучи на иницијативата „Отворен Балкан“

Косово нема да ѝ се приклучи на иницијативата Отворен Балкан, која пак има за цел да гарантира слобода на движење, стоки и капитал меѓу шесте земји од Западен Балкан кои не се членки на Европската унија, изјави косовската претседателка...

Косово ќе поднесе барање за влез во Евpопската унија

Премиерот на Косово, Албин Курти денеска најави дека Косово следната година ќе поднесе барање за членство во Европската унија. -Оваа година, согласно внатрешните реформи во реализацијата на перспективата за членство во ЕУ, најавуваме дека следната година Косово ќе поднесе барање...

Започнуваат pecтрикциите на електрична енергија во Косово

Таканаречената компанија за дистрибуција на електрична енергија. Косово најави дека енергетскиот систем е преоптоварен во последните денови и дека од денеска е принуден да започне со рестрикции за електрична енергија. Според КЕДС, се очекува ограничувањето да трае околу два часа...

Вучиќ обвинyва: Курти денеска aпcеше Срби поради „Отворен Балкан“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја коментираше акцијата на косовската полиција во Штрпце во Тирана, во која беа уапсени 10 лица, меѓу кои и поранешниот претседател на таа општина, оценувајќи дека тоа е реакција на Приштина на самитот во...

Американската амбасада во Тирана издаде прeдупредување поради пpoтeстот пpoтив иницијативата „Отворен Балкан“

Амбасадата на САД во Тирана денеска ги советуваше американските граѓани да ги избегнуваат сите големи собири во тој град поради протестот против иницијативата „Отворен Балкан“. „Иако многу големи јавни собири можат да поминат мирно, некои ситуации може брзо и непредвидливо...

Хрватска ќе ја обучува вojckaта на Косово

Министерот за одбрана на Хрватска Марио Баножиќ и неговиот колега од Косово, Арменд Мехај, во Приштина потпишаа Меморандум за разбирање. Баножиќ информира дека меморандумот предвидува неговата земја да му помогне на Косово да се придружи на НАТО и други институции. Почнавме...

Курти: САД нè сакаат повеќе отколку што мислат луѓето, тие го знаат Косово, ги знаат нашите достигнувања

Премиерот на Косово Аљбин Курти порача дека Соединетите Американски Држави го сакаат Косово повеќе отколку што мислат луѓето, особено ако со него раководат луѓе кои не се корумпирани, пренесуваат приштинските медиуми. Курти кажа дека САД не сакаат да носат одлуки...

Приштина се закани на Белград: Ќе следи целосен реципроцитет

Косовскиот премиер изјави дека владата на чие чело е се „подготвува да воспостави целосен реципроцитет спрема Србија“. Додаде и дека „не може да се направи сè одеднаш“. Курти за телевизијата КТВ кажа дека на состаноците во Брисел го изнел предлогот...

Воспитна од ММФ: Само Косово има поголема сива економија од нас

Според податоците на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), учеството на сивата економија во бруто домашниот производ на Македонија изнесува 37,6 %, а поголема сива економија има само Косово со учество од 38,3 проценти. Ова се последните проценки на монетраците, а...

Данска ќе испрати 300 затвореници во Косово

Данска ќе изнајми затворски ќелии во Косово, каде ќе испрати 300 затвореници, соопшти данската Влада, презентирајќи нов план за запирање на пренатрупаноста во затворите. Проектот предвидува да се изнајмат 300 затворски места во Косово за да можат странците осудени на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img