August 10, 2022, 9:23 am

косово

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Косово

Шефот на државата Стево Пендаровски, денеска, ќе престојува во официјална посета на Косово. Тој во Приштина ќе има средби со неговата косовска колешка Вјоса Османи-Садриу, со претседателот на Парламентот на Косово, Глаук Коњуфца и со премиерот Албин Курти. Како што соопшти...

Пендаровски во официјална посета на Косово

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе престојува во официјална посета на Република Косово. Во Приштина, претседателот Пендаровски со државни и воени почести ќе биде пречекан од претседателката на Република Косово, Вјоса Османи-Садриу по што ќе се одржат тет-а-тет средба меѓу претседателот...

Николоски: Косовскиот заменик министер треба да одговори зошто не ги испорачуваат ocyдените од „Moнструм“ и „Диво насеље“

Клучното прашање кое треба да му се постави на заменикот министер за правда од Косово, е зошто не ги испорачуваат лицата кои се дел од два судски процеси и се правосилно осудени во Македонија, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Дачиќ: Референдумот нема никаква врска со Косово

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ вечерва, по распишувањето на републичкиот референдум за промена на Уставот, истакна дека промената на Уставот се однесува само на делот за избор на судии и обвинители и дека нема никаква врска со...

Рама: Обединувањето на Косово и Албанија ќе се случи

Албанскиот премиер Еди Рама на заедничката прес-конференција со неговиот косовски колега Албин Курти, одржана по заедничката седница на владите на двете земји во Елбасан, одговори на прашањето: кој би бил неговиот глас за национално обединување со Косово. Оценувајќи го како...

Се ykинуваат сите гранични контроли меѓу Албанија и Косово

Ќе се олесни слободното движење на граѓаните во Албанија и Косово и Метохија, а граничните контроли ќе бидат отстранети, изјави албанскиот министер за внатрешни работи Бледар Чучи. Министерот на албанската полиција рече дека во соработка со неговиот колега од Приштина...

Курти: Не ми е целта да пpeдизвикам вojна

Премиерот на Косово, Албин Курти, изјави дека Декларацијата за независност на Косово не е замислена како независност од Албанија, туку како ослободување од Србија. На покана на австрискиот институт „Карл Ренер“ во Виена, тој зборуваше за идејата за обединување со...

Курти ја откри вистинската цел за обединување на Албанија и Косово

Премиерот на Косово, Албин Курти, вечерва во Виена повтори дека прогласувањето независност на Косово никогаш не значело независност од Албанија, туку ослободување од Србија и дека тоа никогаш не смее да се заборави. Курти, во дискусијата организирана од Институтот Карл...

Еднократна парична помош од 1500 евра на семејствата чии вакцинирани членови починaле од ковид-19 во Косово

Еднократна помош од 1 500 евра ќе можат да ја добијат членови на семејството кои изгубиле близок поради инфекција со ковид-19, но само доколку починатиот претходно бил вакциниран со две дози Сите оние што изгубиле блиски членови на семејството како...

Рама: Oбeдинyвaњe нa Албанија и Косово е пoвepojaтнo aкo ocтaнeмe нaдвop oд EУ

Албанскиот премиер Еди Рама рече дека обединувањето со Косово е поверојатно ако останат без членство во Европската унија отколку по пристапувањето. Рама во интервју за германскиот весник „Меркур“ вели дека евентуалните конфликти на Западен Балкан би биле прекинати во случај...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img