October 6, 2022, 2:48 am

косово

Албанија и Косово отвараат заеднички амбасади во Африка и Азија

Министерката за надворешни работи на Албанија, Олта Џачка, по средбата со министерот за надворешни работи на Приштина, Доник Гервал, изјави дека Албанија и Косово наскоро ќе имаат заеднички дипломатски мисии во Африка и Азија, пренесува приштински Репортери. Xачка тврди...

Дали нешто се спрема? – Косово им понуди на САД да формираат постојана воена база на негова територија

Косовскиот министер за одбрана, Арменд Мехај, во име на неговата Влада, им понуди на САД да формираат постојана воена база на територијата на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Како што соопшти косовското МО, Мехај, кој престојува во официјална...

НАТО: КФОР ќe ja имa клyчнaтa yлoгa вo ефикacнaта пpимeнa нa дoгoвopoт oд Брисел за кocoвскитe тaблички

НАТО го поздрави вчерашниот договор меѓу Белград и Приштина за деескалација и натамошни чекори во решавање на кризата на северот од Косово, наведувајќи дека мисијата на КФОР ќе ја игра главната улога во обезбедување на неговата ефикасна имплементација. -Мисијата на...

Курти се зakaни: РОСУ е подготвена да интервенира во секое време, започнува нова ера и Србија треба да се навикне на тоа

Премиерот на Koсово, Албин Курти, по постигнувањето на договорот меѓу Белград и Приштина и напиша на социјалните мрежи дека српската страна поставила четири услови за одржување состанок во Брисел минатата недела и дека тие не се исполнети. Тој додаде...

Србите гнeвни: „Нема да дозволиме Приштина да нè стави во гета и да го ykине правото на cлобода на движење“

Градоначалниците на четирите српски општини на северот на Косово го одбија предлогот на командантот на КФОР специјалните единици на косовската полиција да се заменат со војници на КФОР. Како што наведоа, овој предлог едногласно го одбиле по консултацијата со...

Рycиja зaгpижeнa зapaди cocтojбaта вo Koсовo – Захарова нaпoмeнa, нacтaнитe ce paзвивaaт oд лoшo кoн пoлoшo

Русија е загрижена поради зголемената тензија во Косово, предизвикана од неодговорните постапки на Приштина, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, јави дописникот на МИА од Белград. Очигледно е дека настаните се развиваат според сценарио од лошо...

(Видео) Ситyaциjaта на Кoсoво стaнувa се пoтeнзичнa – српcката вojска во готoвнoст

Граѓаните незадоволни од одлуката на Приштина за замена на регистарските таблички и понатаму протестираат на северот на Косово, каје административните премини Јариње и Брњак. Таму сè уште се распоредени специјалните сили на косовската полиција РОСУ. На административните премини Јариње и...

Инцидeнт во Косово: Припадници на косовските безбедносни сили се обидоа да извлечат Србин од автомобилот

Ситуацијата кај граничниот премин Брњак во Косово денеска е крајно напната откога припадници на специјалните единици на косовската полиција се обиделе насилно да извлечат возач од автомобил со регистарски таблички на Косовска Митровица, по што реагирал КФОР. Според непотврдени информации,...

Ситуацијата излегува од контрола: Уапceни неколку Срби во Косово

Косовската полиција денеска приведе тројца Срби во полициската станица, кои поставуваа билборд „Добредојдовте во Заедницата на српски општини“ во Грачаница. Членовите на КПС потоа го отстраниле билбордот и ги однеле младите во полициска станица. По апсењето, тие мораа да пишуваат изјави,...

Вучиќ: Повлекувањето на мерките значи дека го признаваме Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека, доколку Србија ги повлече мерките кон Косово, таа всушност ќе ја признае нивната независност. Според него, тоа сакаше да го каже премиерот на Косово, Албин Курти, кога рече дека ќе ги повлече мерките...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img