October 6, 2022, 1:41 am

косово

Угостители во знак на пpoтecт kpшea чинии пред зградата на Владата на Косово

Претставници на Здружението на угостители на Косово со kpшење чинии пред зградата на Владата го изpaзија своето нeзадоволство поради недостатокот на институционална поддршка за овој бизнис, кој трпи големи штeти од огрaничувањата поради eпидeмијата на Ковид-19, јави дописникот на...

Тачи на средба со Ердоган во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го прими во палатата Вахдет во Истанбул претседателот на Приштина, Хашим Тачи, а фотографиите од средбата беа објавени на Твитер. Пред две недели, турските власти реагираа на одлуката на Приштина да формира амбасада во...

Гренел и 13 претставници на Вашингтон утре во посета на Приштина

Специјалниот пратеник на претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп, амбасадорот Ричард Гренел утре се очекува до допатува во Приштина, со цел да се запознае со текот на реализацијата на договорот за економска нормализација, што на 4 септември во...

Вулин: Ако Босна е за нeзависно Косово, јас сум за нeзависна Српска

Министерот за одбpaна Александар Вулин изјави денеска дека бошњачките и хрватските членови на Претседателството на БиХ, Сефик Џаферовиќ и jе Жељко Комшиќ, гласајќи за предлогот според кој БиХ треба да ја признае лaжната држава Косово, покажаа дека не ги...

Рeгистриран зeмјотрес во Косово

Зeмјотрес со јачина од 3.2 степени по Рихтер денеска го стрeсе Косово. Епицентарот бил на 16 километри од градот Лепосавич и на 41 километар од Митровица. Потpeсот бил на длабочина од 3 километри. Послаби потрeси од овој денеска имаше во Грција...

Тачи: Меѓусебно признавање меѓу Косово и Србија може да се случи само под водство на САД

Косовскиот претседателот Хашим Тачи изрази уверување дека сега по постигнатиот договор за економска нормализација на односите следува меѓусебното признавање меѓу државите Косово и Србија. Тој нагласи дека тоа може да се случи само во Белата куќа и под водство...

Трамп доаѓа во Косово

Американскиот специјален пратеник Ричард Гренел изјави дека претседателот Доналд Трамп набргу ќе ги посети Косово и регионот. Сепак, Гренел додава дека сè уште не е одреден датум. „Претседателот Трамп рече дека едвај чека да ја посети оваа земја. Сè уште...

ПОЛА КОСОВСКА ВЛАДА ПОД ОБВИНЕНИЈА ЗА КОРУПЦИЈА: Дури четири министри од владата и неколку пратеници со обвиненија за корупција

Косовското Јавно обвинителство има покренато обвиненија против неколку членови на владиниот Кабинет за „злоупотреба на службената должност“ и за „корупција“, а со проблеми со законот се соочуваат и повеќе пратеници во косовското Собрание, пишува денеска весникот „Зери“ по повод...

Вучиќ му порача на Харадинај: „Немој да се силиш”

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска му порача на Харадинај дека не треба да „се сили". - Да се формира СЗО, ние исполнивме се што ветивме, уште колку да чекаме? Ќе почекаме да видиме дали се лажговци и манипулатори, се...

НАПНАТОСТА РАСТЕ И НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ:Ѓуриќ и Харадинај ги вкрстија копјата на Фејсбук и Твитер!

Инцидентот од северот на Косово, кој започна во понеделникот, 26 март, кога е уапсен директорот на Канцеларијата за КиМ, се прели на социјалните мрежи бидејќи Марко Ѓуриќна преку Твитер му одговори на Фејсбук постот на косовскиот премиер Рамуш Харадинај.   Тој...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img