October 6, 2022, 1:42 am

косово

(Видео)СРПСКИ АВИОНИ ЛЕТАЛЕ НАД КОСОВО:Косоварите се исплашија

https://www.youtube.com/watch?v=_x8L_smikoY Претседателот на општина Прешево – Шќиприм Арифи, вели дека српски авиони го прелетале воздушниот простор на границата меѓу Косово и Србија, пренесува Lajmi.net. Прелетувањето на авионите на војската на Србија предизвикале загриженост меѓу тамошното население, пишуваат албанските медиуми. Арифи ги...

ВУЧИЌ ПОВТОРНО РАЗГОВАРАШЕ СО ПУТИН: Русија нема да стои настрана ако продолжат провокациите

Председателот на Русија  Владимир Путин и председателот на Србија Александар Вучиќ разговарале телефонски за решавањето на проблемот со Косово, соопшти прес-службата на  Кремљ. Разговорот е по барање на српската страна. „Разговарано е за проблемот за решавање на косовската криза во контекст...

БАЛКАНОТ СТАНА ДЕПОНИЈА ЗА ЕВРОПАСКАТА УНИЈА:Од Белгија во Косово се извезувало месо старо 12 години

Белгиските власти затворија кланица која ги фалсификувала податоците за рокот на траење на месо и месни производи, и во нив ставала класичен отпад. Погодени се повеќе земји- меѓу нив и Косово. Според Системот за итно предупредување на ЕУ за безбедност на...

ОД КОСОВО И АЛБАНИЈА СТИГААТ УЧИТЕЛИ ЗА АЛБАНСКИ ЈАЗИК: Законот за двојазичност од корен ќе ја смени етничката карта на Македонија

Не само пред изборите во 2016 година, туку цела година претходно ВМРО ДПМНЕ и низа медиуми, новинари, експерти и интелектуалци предупредуваа дека донесувањето на законот за двојазичност од корен ќе ја смени етничката карта на Македонија, нејзиниот културен баланс...

ДАЧИЌ ЈАСНО ГО ПОТВРДИ СТАВОТ: Не постои уцена која може да ја натера Србија да го признае Косово

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека Белград е за продолжување на дијалогот со Приштина, но дека врз основа на досегашното искуство смета дека дел од меѓународната заедница и Албанците од Косово го лажат српскиот претседател...

ЕГЗЕКУТОРОТ НА СЛОБОДА:Поранешниот командант во ОВК ослободен од обвинението за воено злосторство

Фатмир Лимај, актуелен пратеник во косовското Собрание и поранешен командант во Ослободителната војска на Косово (ОВК), е ослободен од обвиненијата за воено злосторство.   По повеќе од 18 месеци од покренуивањето обвинение, Основниот суд во Ѓаковица го ослободи Лимај од обвиненијата,...

РAMA: Албанија и Косово за десет години може да имаат еден претседател

Албанскиот премиер, Еди Рама, на свечената седница на косовскиот Парламент предложи еден сенационален претседател и една национална безбедносна политика за Албанија и Косово. Рама истакна дека за десет години двете земји ќе може да имаат еден претседател. „Косово и Албанија ќе...

РИТА ОРА СО КОНЦЕРТ ВО КОСОВО: Прослава на годишнината од независноста

Косово денеска ја одбележува десетата годишнина од независноста, а граѓаните ќе прослават со повеќе манифестации и собири. Прославата започна со спортски активности за деца, а продолжува со културно-уметничка програма. Во националната библиотека предвидено е отворање на изложбата „Косово од историја до...

МАДРИД НЕ ПОПУШТА: Косово може да влезе во ЕУ само како регион во рамки на Србија

Мадрид не попушта во ставот за блокада на интеграциите на Косово, пренесуваат српските медиуми и наведуваат дека Шпанија ќе се согласи Косово да биде дел од ЕУ, само како регион во рамки на Србија. „Новости“ пишува дека Косово може да...

МОГЕРИНИ НАВРЕДЕНА ОД ХАРАДИНАЈ: Го напуштила состанокот

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини напуштила состанок на Советот за придружување и стабилизација навредена од барање на премиерот на Косово Рамуш Харадинај, јавуваат српски медиуми. Тој барал да се зголеми учеството на САД во процесот на дијалог меѓу...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img