August 19, 2022, 12:07 am

Кочо Рацин

Што им кажа Кочо Рацин на Србите и Бугарите: За мене е важно дека оваа земја се викала Македонија

Кочо Рацин или целосно, Koста Апостолов Солев Рацин роден во Велес, 22 декември 1908 — македонски книжевник и комунист, најпознат по својата поезија. Се смета за еден од основоположниците на современата македонска книжевност, а неговата стихозбирка „Бели мугри“ претставува...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img