December 9, 2023, 11:17 pm

кражби

СВР Тетово апелира: Домовите мета на крадци во сезоната на свечености која претстои

Во сезоната на свадбени и други семејни свечености, која наскоро претстои во Полог, последниве години честа мета на крадците се куќи и станови на оние кои прославуваат и кои поради тоа, повеќе или помалку, отсуствуваат од домовите. Нивното отсуство, вешто...

Оперирале низ Белград – Уапсени тројца македонски државјани

Припадници на Министерството за внатрешни работи во Белград расветлија повеќе кривични дела „тешки кражби“ и приведоа тројца државјани на Македонија, од кои едниот има и српско државјанство јави дописникот на МИА од Белград. Полицијата ги уапси Б.С.(24), Б.Н.(31) и А.К.(23),...

Приведено лице од Скопје осомничено за повеќе кражби

На 15.11.2021 во 17.30 часот на ул.„Иван Аговски" во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода К.Е.(37) од Скопје. За него бил распишана потерница од Полициската станица Гази Баба, поради сомнение дека...

Пpивeдeнa 36-годишна скопјанка штo „oпepиpaлa“ вo „Гaзи Баба“ – pacчиcтeни шecт kpивични дeлa

На 22.09.2021 полициски службеници од ЕВР Гази Баба ја лишиле од слобода Б.А.(35) од Скопје поради сомнение за сторени повеќе кривични дела -„измама" „дрска кражба" и „кражба" на подрачјето на Гази Баба. По судска наредба бил извршен претрес во...

Двe мaлoлeтни лицa „oпepиpaлe“ вo Кочани – Рacчиcтeни 10 kpивични дeлa

На 30.07.2021, по претходно добиени оперативни сознанија, во ОВР Кочани се повикани малолетник од Кавадарци со претставник од Меѓуопштинскиот центар за социјална работа во Кочани и малолетник од Кочани со неговиот родител, поради постоење основи на сомнение дека малолетниците...

Mлaдo лицe oд Скопје cи зapaбoти kpивичнa: Лицeтo билo пpивeдeнo нa г.п. „Тaбaнoвцe“, pacчиcтeни 15 kpивични дeла

ЕВР Кисела Вода поднесе кривична пријава против Р.М.(21) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени 15 кривични дела, од кои 11 дела „тешка кражба" во возила и четири дела „тешка кражба во обид" во возила. Тој, во...

Пpивeдeни двe лицa – pacчиcтeнo kpивичнo дeлo „тeшкa kpaжбa нa дpзoк нaчин“

На 11.07.2021 од страна на полициски службеници од Полициска станица Центар биле лишени од слобода Н.А.(57) и З.Ј.(52), и двајцата од Скопје, непосредно по извршено кривично дело „тешка кражба на дрзок начин", на Плоштад Филип Втори во Скопје. Имено,...

Пpивeдeни чeтвopицa кpaдци зa 33 тeшки kpaжби – kpaдцитe ja oштeтилe и инcтaлaциjaтa нa Teлeкoм и Жeлeзници

Полициски службеници од Одделението за криминалистички работи при Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево на 04.07.2021 ги лишија од слобода С.Д.(29), Ф.А.(36), Е.З.(49) и С.Д.(26), поради постоење основано сомнение дека се сторители на кривично дело „тешка кражба", со...

Пpивeдeни двajцa kpaдци oд Скопје – вo нeкoлкy нaвpaти извpшилe тeшки kpaжби нa пoвeќe лoкaции

СВР Скопје - ЕВР Аеродром и Драчево поднесе кривична пријава против А.Н.(35) и А.Д.(26), двајцата од Скопје поради постоење основи на сомнение дека сториле повеќе кривични дела „тешка кражба" и „тешка кражба на дрзок начин". Врз основа на судска...

Тpojцa мaлoлeтници „oпepиpaлe“ низ Тетово – ocoмничeни ce зa 12 кpaжби

Тетовската полиција информира дека се расчистени 12 кражби за кои се осомничени тројца малолетници од 13 до 16 години, кои воедно не го почитувале и полицискиот час. Тие се осомничени дека за речиси три месеци краделе во повеќе обејкти. –...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img