October 3, 2023, 6:05 pm

Крешник Бектеши

Бектеши останува на ставот: Струјата ќе поскапи до 10 отсто

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска изјави дека останува на ставот дека поскапувањето на струјата ќе биде најмногу до 10 отсто. -Јас останувам на тоа што сум го кажал и ќе чекаме до крајот на месецот да видиме каква ќе...

Бектеши најави ykинување на евтината струја, владата ќе одлучи до крајот на годината

Владата планира да го менува моделот на евтината дневна тарифа на електричната енергија. Се разгледувала опцијата – да се укине евтината тарифа од 14 до 16 часот, и да се доделуваат субвенции за домаќинствата кои имаат проблеми со плаќањето...

Бектеши: Проекциите се дека нема да има повеќе од 10 проценти зголемување на електричната енергија

Министерот за економија Крешник Бектеши изјави дека не очекува зголемувањето на цената на електричната енергија да надмине 10 проценти. Утре се очекува ЕСМ да донесе одлука со каква цена ќе учествува на јавниот тендер на универзалниот снабдувач ЕВН Хоум. –Согласно...

Бектеши: Цената на електричната енергија ќе се зголеми до 10%

Цената на електричната енергија за домаќинствата и за малите потрошувачи ќе се зголеми до 10 отсто. Оваа информација за Алсат ја кажа министерот за економија Крешник Бектеши за емисијата Економски магазин која ќе се емитува утре во 22 часот....

Бектеши: Цената на електричната енергија ќе се зголеми до 10%

Цената на електричната енергија за домаќинствата и за малите потрошувачи ќе се зголеми до 10 отсто. Оваа информација за Алсат ја кажа министерот за економија Крешник Бектеши за емисијата Економски магазин која ќе се емитува утре во 22 часот....

Од денеска пазарни инспектори во контроли низ маркетите – министерот Бектеши најави замрзнување на цени и за други производи

Минималната плата ќе се зголеми на 18.000 денари, после Нова година, информираше Министерот за економија, Крешник Бектеши на „Топ тема“. „Платите не стојат. Во 2016 година просечната беше 22.000-23.000 денари, а сега е 28.820 денари и ќе се зголемува во...

Бектеши: Ќе се замрзнат цените и на оризот и јајцата

Крешник Бектеши, министерот за Економија, рече дека Владата размислува да ги замрзне и цените на оризот и јајцата со бранот на инфлација кој веќе се чувствува во земјата. Тоа значи дека овие производи ќе се додадат на веќе постоечката листа...

Словенечкиот вицепремиер за економски развој Почивалшек во Скопје на средба со Бектеши

Вицепремиерот и министер за економски развој и технологија на Република Словенија, Здравко Почивалшек денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. Почивалшек ќе има средба со министерот за економија Крешник Бектеши. Бектеши и Почивалшек, како што соопшти Министерството за економија, ќе...

Бектеши: Нема да има рестрикции на електрична енергија и ценовни шокови

Давам целосна поддршка на одлукaта за разрешување на директорите на РЕК Битола и РЕК Осломеј. Како надлежна институција во областа на енергетиката Министерството за економија во континуитет бара одговорно, домаќинско и професионално менаџирање на институциите, напиша на својот Фејсбук...

Сочувство од министрите Бочварски и Бектеши за семејствата на настраданите во несреќата во Бугарија

Министрите за транспорт и врски и за економија, Благој Бочварски и Крешник Бектеши, изразија длабоко сочувство до семејствата на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија. -Нема зборови кои можат да не утешат после оваа трагедија. Во овие моменти на колективна...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img