December 3, 2023, 4:16 pm

Крешник Бектеши

Бектеши: Кога ќе предвидиме дека може да има ценовен шок ќе ја известиме јавноста

Секојдневно правиме анализи и во моментов немаме податоци дека може да се случи ценовен шок. Како што направивме пред една година ќе направиме пак во делот на преземање на соодветни мерки согласно Законот за трговија и согласно надлежностите што...

Бектеши: Никoj нe мoжe дa гapaнтирa дaли ќe имa згoлeмyвaње нa цeнaта нa стpyјaтa пo Hoвa гoдинa

Во моментот нема потреба да се прогласи кризна состојба во делот на енергетиката, изјави денеска министерот за економија Крешник Бектеши, нагласувајќи дека до крајот на годината нема да има зголемување на цената на струјата за домаќинствата. – Големи ценовни шокови...

Бектеши: Co вклyчyвaњето нa тpeтиот блoк нa PEК Битола ќe ja зaдoволиме дoмашнaтa пoтpoшyвaчка

Со активирањето на третиот блок на РЕК Битола верувам дека ќе ги исполниме потребите на домашната потрошувачка во зимскиот период и оти нема да има енергетска криза во државава, истакна денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Стојам позади тоа дека...

Пpepaбoтyвaчитe пpeдyпpeдyваат на скок на цeнитe зa 50% – Бектеши вeли aкo тpeба ќe интepвeниpaат

Ако е потребно, ќе ги искористиме механизмите за да нема ценовни шокови, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши во врска со вчерашното предупредување на преработувачите дека храната драстично ќе поскапи. Бектеши по средбата со дел од еснафот на Старата...

Бектеши: Македонија e пpвa дpжaвa штo изpaбoти Нaциoнaлeн плaн зa eнepгиja и климa

Политиките на Министерството за економија во областа на енергетиката се фокусирани на енергетската транзиција, енергетска ефикасност и заштита на животната средина. Владата на Македонија кон крајот на 2019 ја донесе Стратегијата за развој на енергетиката до 2040 која што...

Откриени нeправилности кај три компании за увоз на мазут, соопшти министерот Бектеши

Кај три компании се утврдени неправилности во делот на исполнување на стандардите за увоз на мазут и веќе се вратени неколку цистерни со мазут од страна на Царинска управа за неисполнување на стандардот согласно Правилникот за квалитет на горивата,...

Зaвршена инспекцијата околу увозот на опaceн мазут, констатирани нepeгуларности кај неколку цистерни

Инспекциските контроли околу увозот на опасен мазут се речиси завршени и резултатите ќе бидат објавени во вторник, а од денеска Државниот пазарен инспекторат, кој е орган во рамки на Министерството за економија, започнува со засилени вонредни контроли и на...

Свадби ќе може да се организираат кон крајот на мај почеткот на јуни

На крај на мај, почеток на јуни ќе може да се организираат свадбени прослави, изјавил министерот за економија Крешник Бектеши во емисијата „Клик плус“. Тој вели дека доколку продолжи ваквата епидемиолошка ситуација, тогаш крај на мај или почеток на јуни...

Двojнa днeвницa зa cитe кoи ќe paбoтaт вo нeдeлa

Сите што ќе работат во недела ќе добијат двојно повисока дневница, уверува министерот Бектеши. Според предлог законот за трговски друштва се предвидува да работат моловите, трговците поедници, бензиските станици. Специјализирани продавници како што се занаетчиски дуќани во туристичките места....

Бектеши најави ваучери за туризам за летната сезона

Во денешното гостување на ТВ Сител, министерот за економија, Крешник Бектеши во однос на ваучерите за туризам, кои беа споменати, посочи дека нивната вредност ќе биде уште поголема. „Вредноста ќе биде уште поголема, а дополнително на тоа ќе биде за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img