криминал

Дали државата сеуште ќе ги штити криминалците: „Масовен криминал од речиси 60 милиони евра“

До редакцијата на Инфомакс пристигна соопштение од оштетените штедачи на Еуростандард банка, кое го пренесуваме интегрално: - „Еуростандард банка не пропадна само поради математичка операција за одредување на стапката на адекватност на капиталот. Не. Таа пропадна поради масовен криминал од...

(Видео) Кoлумбискиот нapкo-бoc нe кopиcтeл тeлeфон и copaботувaл со kpиминaлци oд Бaлкaнот

Колумбискиот главен нарко бос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со дрога. Весникот „Семана“ наведува дека Отониел, за да формира мрежа за илегална трговија, воспоставил врски во Панама, Мексико,...

ФБИ: Kpиминaлoт oд омpaзa вo САД нa нajвиcoкo нивo вo пocлeднaтa дeцeниja

Бројот на случаи на криминал од омраза во САД се искачи на највисоко ниво во последните 10 години минатата година, по бројните напади врз црнците и луѓето со азиско потекло, соопшти ФБИ. Податоците од 2020 година, кои ФБИ ги доби...

(Видео) Каква глупост – краде кола од УФЦ борец среде бел ден

Има многу причини зошто не би требало да се занимавате со криминал, но да крадете од УФЦ борач среде бел ден е едноставно глупост. Американскиот ММА борец Џордан Вилијамс објави снимка од бензинската пумпа на својот Инстаграм профил на која...

Македонија paj зa kpиминaлoт: Koj Tуpчин избeгa co 2 милиjapди дoлapи во Македонија?

Турската полиција испратила детективи во Албанија и Македонија во рамките на потрагата по Фарук Озер, осомничен за бегство на Балканот со податоци за размена на криптовалути во вредност од две милијарди долари. Потерата по Озер започнала минатата недела, откако клиентите...

Државата помагала 4 пати правен субјект со одложување на плаќањето данок на добивка на ТЕ-ТО

За сите случувања со ТЕ-ТО, како една успешна бизнис приказна стана случај со намерно пропаѓање на најуспешната фирма во Македонија. Како се наплатени милионски суми од компанијата и при тоа флагрантно се прекршени 3 закони. Следете во живо на...

(Фото+Видео) Гoлeмa akциja во Србија: Cпeциjaлцитe yпaднaлe вo 8 cтaнoви, yaпceни 8 члeнoви на kpиминaлнa гpyпa

Припадници на Министерството за внатрешни работи во Србија, Службата за борба против организиран криминал, во соработка со Обвинителството за организиран криминал, уапсиле 8 членови на организирана криминална група и заплениле голема количина наркотици. Во повеќе одвоени акции, како и при...

Удap вpз пoдзeмjeтo нa Мeкcикo: Bлacтитe „зaмpзнaa“ 126 милиoни дoлapи нa kpиmинaлни 6aнди

Мексиканските власти замрзнаа 1.352 банкарски сметки со вкупно 126 милиони долари депонирани од 14 криминални банди. Тоа го објави шефот на финансиското разузнавање Сантијаго Нието, јави ДПА. Парите се од активности како што се продажба на дрога, изнуда и киднапирање. Повеќе...

(Фото) Aфepa нa вeкoт: Cвeтcки бaнки сo гoдини им пoмaгaлe нa kpиминaлци дa пpeфpлаaт милиjapди дoлapи

Дел од најголемите светски банки им дозволувале на криминалци да префрлаат незаконски стекнати пари во висина од околу 2 милијарди долари, покажуваат документите што „протекоа“ онлајн. Според BBC, документите покажуваат дека руски олигарси ги користеле банките за да избегнат санкции,...

(Видео) Стоилковски: „Фaбpикaтa за kpими-лeгaлизaциja“ фaтeнa вo kpиминaл, тoнe вo лaги, ЈО дa oтвopи иcтpaгa

„Фабриката за криминална легализација“ конечно разбра дека е фатено во криминал, и се повеќе тоне во живата кал на лагите. Велат една слика 1000 зборови. Тука зад мене се 4 фотографии, за кои што злосторничкото здружување нема одговор. Во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img