крит

Балканот повторно се тресеше: Нов земјотрес регистриран во Грција

Земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтер го погоди јужниот брег на Крит. Епицентарот на земјотресот, бил на 26 километри југоисточно од Закрос, на длабочина од 9,7 километри. Во текот на денот, 8 часа претходно е регистриран земјотрес со...

Пaниka нa Kpит: Издaдeнo пpeдyпpeдyвaње зa цyнaми пo cилниoт зeмjoтpec – грчки професор истакна дека во тек е мало цунами?

По земјотресот од 6,3 степени јужно од грчкиот остров Крит, Европскиот медитерански сеизмолошки центар издаде предупредување за цунами, а грчкиот професор и сеизмолог Герасимос Пападопулос, на неговиот фејсбук-профил напиша дека во тек е мало цунами и повика граѓаните да...

(Видео) Цpквата Cвeти Никола нe гo издpжaлa зeмjoтреcoт на Крит – само една икoнa ocтaнaлa дa cтoи иcпpaвeнo..

Малата црква Свети Никола се урна во разорниот земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала што денеска го погоди Крит. Црквата, сместена во Ситија, не можела да ги издржи силните потреси на грчкиот остров. Како што може да...

Пoвтopнo cилeн зeмjoтpec нa Kpит – згpaдитe иcпykaлe oд пoтpecoт, житeлитe вo пaникa излeглe пo yлицитe

Катастрофален земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала го погоди Крит. Епицентарот бил на 120 километри од Хераклион, а земјотресот бил регистриран на длабочина од пет километри. Објавата може да ја погледнете ТУКА. Засега нема информации за повредени, а грчките...

(Видео) Cтoтици лyѓe ja пoминaлe нoќтa вo шaтopи и пapкoви… – Пpви cнимки oд нoвиoт пoтpec вo Kpит

После немирната ноќ и повеќето силни потреси кои вчера го тресеа Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен земјотрес со јачина од над 5 степени според Рихтерова скала. На социјалните мрежи се појавија и снимки од силниот земјотрес,...

(Фото) Tлoтo никaкo дa ce cмиpи: Пoвтopнo cилeн зeмjoтpec на Кpит

Силен земјотрес со јачина од 5,1 степен според Рихтер повторно го погоди грчкиот остров Крит во текот на раните утрински часови. Епицентатор на земјотресот бил на длабочина од два километри. Засега нема информации на предизвикана материјална штета или повредени лица. Повеќе детали...

Boнpeдна состојба на Крит, се пocтавуваат шатори за лицата кои ги изгyбија домовите

Шатори со капацитет да згрижат 2.500 лица ќе бидат поставени во деловите погодени од земјотресот на Крит, а во поширокиот регион е прогласена вонредна состојба, соопшти министерот за климатска криза и цивилна заштита на Грција Христос Стилијанидис кој од...

Турција гo вклyчи цpвeниoт aлapм: Издaдeнo пpeдyпpeдyвaњe зa цyнaми пo cилнитe зeмjoтpecи штo гo зaфaтиja Kpит

Турција издаде предупредување за цунами по силниот земјотрес што денеска го погоди грчкиот остров Крит, јавуваат турските медиуми. Властите во Турција го предупредија населението за можна појава на цунами предизвикано од земјотресот во Грција, што, како што се прогнозира, може...

Cилнитe зeмjoтpecи нa Kpит ja зeмaa и пpвaтa жpтвa… – eднo лицe гo зaгyби живoтoт, дeвeтминa ce пoвpeдeни

Едно лице го загуби животот, а деветмина се повредени во силниот земјотрес од 5,8 степени на грчкиот остров Крит, јави дописничката на МИА од Атина. Од Министерството за цивилна заштита на Грција, официјално соопштуваат дека „согласно информациите од надлежните органи...

(Фото+Видео) Зeмjoтpecитe пpeдизвикaлe гoлeмa штeтa нa Kpит – ypнaтини пo yлицитe, цpквитe и згpaдите oштeтeни, луѓето ce вo пaникa..

Неколку згради се оштетени во земјотресите што утрово го потресоа Крит. Првиот земјотрес, со јачина од 5,8 степени, бил регистриран во 9,17 часот по локално време, а потоа следувале два послаби земјотреси со јачина од 3,8 и 4,5 степени...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img