February 6, 2023, 10:33 am

левица

Апасиев и Крмов ќе го бојкотираат Пендаровски

Двајцата пратеници на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, нема да присуствуваат на денешното годишно обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски во Собранието. „Нашите народни пратеници одбиваат да партиципираат во формалистичкиот театар на шефот на државата, кој ги одмолчи...

„Народ му дава шут-карта како најкорумпиран градоначалник во историјата на главниот град, а они со зорле го местат за нов министер за транспорт.“ –...

Димитар Апасиев, предводникот на „Левица“, смета дека политички не е правилно поранешниот градоначалник на Скопје, Петре Шилегов, да биде нов министер за транспорт и врски во ситуација кога ги загубил локалните избори. „Народ му дава шут-карта како најкорумпиран градоначалник во...

Приватизација на брзата помош? – Владата турка закон по скратена постапка

Во соопштение до медиуми испратено од политичката партија Левица, тие обвинуваат дека владата планира да ја приватизира брзата помош. - „Министерот за здравство (во заминување) – Венко Филипче, преку навидум бенигни измени на Законот за здравствена заштита, предложени по скратена...

Словачката „Левица“ обвинета за екстремизам од разузнавачките служби

Либералната партија и членката на „Обнови ја Европа“, „Прогресивна Словачка“ се етикетирани како „левичарски екстремисти“ во годишниот извештај на Словачката разузнавачка служба објавен минатата недела, тврдат претставници на партијата. Во својот извештај, СИС не ја споменува директно партијата, но во...

Левица повика да се гласа пpoтив власта на СДСМ и ДУИ

Партиското раководство на Левица, ценејќи го антивладиното и проопозициско расположение на членството, поддржувачите и симпатизерите, и земајќи го предвид фактот дека Левица не е градена како пајтон-партија за еднократна употреба, туку како брзорастечко политичко движење кое го презема приматот...

Левица: Гpaд Скoпje дa инвecтиpa вo coпcтвeнa oпpeмa зa чиcтeњe cнeг, a нe дa тpoши милиoни нa изнajмyвaњe

Град Скопје за чистење на снегот во зима, има склучено договор со приватна фирма која на тендерот се јавила како единствен понудувач. Чистење на снегот е од суштинска важност за непречено функционирање на граѓаните во зимски услови и тоа...

Левица: Скопје можеби е еден од ретките главни градови во свет кој нема луна парк

Ветувањето за современ луна парк на само една недела од локалните избори повторно е дел од програмата на Шилегов. Целиот четиригодишен мандат на Шилегов помина како „лет во место“, само со празни ветувања. Како и за сите ветени проекти...

Политичката партија Левица одржа предизборен митинг во Битола

– Политичката партија Левица вечерва во Битола одржа предизборен митинг на кој ги претстави кандидатите за советници и носителот на советничката листа Горан Велевски. Во изјава за медиумите, претседателот на Левица Димитар Апасиев, истакна дека Левица очекува на овие локални...

Отворен централен штаб на„ Левица“ во Кичево

Во присуство на голем број членови и лидерот на паријата Димитар Апасиев, во непосредна близина на Магистралниот пат што поминува низ Кичево, отворена е канцеларијата на централниот штаб на„ Левица“ за Кичево, за претстојните локални избори и која...

Апасиев очекува Левица да освои над шеесет советнички места на локалните избори

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев вечерва во Кавадарци рече дека очекуваат преку шеесет советнички места, во новите локални самоуправи, по локалните избори. Во Кавадарци очекувале две до три советнички места. Токму толку, колку да им ја расипеле...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img