лек

Во Русија е регистриран МИР-19, нов лек против Ковид-19

Министерството за здравство на Русија регистрираше нов лек против Ковид-19, МИР-19, кој го изработи Медицинско-биолошката агенција, соопштија денеска претставници на институцијата. – На 22 декември 2021 година, руското Министерство за здравство го регистрираше лекот МИР-19 против инфекција со коронавирус, се вели во...

(Видео) Вучиќ: Лекот против коронавирусот пристигна во Србија

Лекот против коронавирусот на американската компанија МСД пристигна во Србија, соопшти претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ. Видеото може да го погледнете ТУКА. Вучиќ по овој повод се огласи на Инстаграм. – Новиот лек против коронавирусот пристигна во Србија! Купен е во...

Одобрен лек на „АстраЗенека“ против Ковид-19

Американската агенција за храна и лекови (ФДА) го одобри лекот Астра Зенекa против коронавирус – „Евушелд“.Тоа е коктел од антитела што ја спречува инфекцијата на лицата со ослабен имунитет и оние кои имале силни несакани ефекти од вакцинацијата.Лекот е...

Кина одобри лек за третман на Ковид-19

Кина го одобри лекот за третман на заболените од Ковид-19. За разлика од превентивната вакцина, третманот со лекот е наменет за избегнување на компликациите кај инфицираните. Кинеската агенција за лекови јави дека дава „итно одобрение” за кинескиот третман против Ковид-19. Лекот се...

Србија меѓу првите во светот го добива лекот против ковид

Министерот за здравство на Република Србија, Златибор Лончар денеска разговараше со регионалниот директор на компанијата „Фајзер”, Мухамед Хамам за деталите од потпишаниот договор за набавка на лекот против коронавирус на таа компанија, динамиката на испораката и иднината и модалитетите...

Лekoт Мoлнyпиpaвиp нaдeж зa cпpeчyвaњe нa paзмнoжyвaњeто на кopoнaвиpycoт

Овие пилули се надеж за заразените од Ковид-19. Фармацевтската компанија Мерк соопшти дека нивниот лек Молнупиравир го спречува размножувањето на корона вирусот. Клиничките испитувања покажуваат дека, доколку рано се започне со третманот, ризикот за хоспитализација или смртен исход се преполовува. Може...

ЕМА гo пpoцeнyва лekoт нa „Мepк“ пpoтив Koвид-19

Американскиот производител на лекови „Мерк“ денеска соопшти дека регулаторната агенција на ЕУ- ЕМА отворила постапка за оценување на експерименталниот лек на компанијата против Ковид-19. ЕМА ја почна првата континуирана евалуација на податоците за лековите, што значи дека ќе ги оценува...

Извecтyвaње oд Министepcтво зa здpaвcтво: Нacкоpo ќe ce нaбaви eдинcтвeниот лek зa Koвид-19 „Moлнoпиpaвиp“

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот Молнопиравир, единствен лек против Ковид-19. Министерството проактивно стапи во контакт со производителот на лекот, компанијата МСД, и за кратко време ќе започнат преговорите за негова набавка.Лекот Молонопиравир е...

Пpвa тaблeта пpoтив Koвид-19: „Мерк“ побapa дoзвoлa oд ФДА дa гo oдoбpи нoвиoт лek

Американската фармацевтска компанија Мерк (Merck) побара од Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска да одобри нов лек за борба против ковид- молнупиравир. Според американските медиуми, одлуката на ФДА ќе биде донесена во следните неколку недели и тоа ќе...

Meгa ckaндaл вo Бразил?: Лaнeц нa бpaзилски бoлници тecтиpaлe нeпpoвepен лek пpoтив Koвид-19 вpз пaциeнти бeз нивнo знaeњe – дeвeт лицa ги зaгyбиja живoтитe…

Ланец на бразилски болници тестираше непроверен лек на постари пациенти со Ковид-19, без нивно знаење, како дел од обидот на претседателот Жаир Болсонаро да претстави „чудотворен лек“, изјавил адвокат на лекарите пред сенаторите, пренесуваат медиумите во светот. „Најмалку девет лица...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img