Лидија Димова

Во истрагата против Лидија Димова ќе се вклучи и Европската канцеларија за истраги

Европската канцеларија која е надлежна за истраги поврзани со измами при Европската комисија, ОЛАФ, ќе се вклучи во истрагата што ја води Обвинителството за гонење на органзиран криминал и корупција против поранешната директорка на Националната агенција за европски образовни...

Избрана замената на Лидија Димова, еве кој ќе застане на чело на Националната агенција за европски образовни програми

Марко Ѓоргиевски, магистер по финансии и банкарство и член на СДСМ е назначен за вршител на дејноста директор во Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, дознава „А1он“. Одлуката ја донесоа членовите на Управниот одбор. Ѓоргиевски доаѓа на...

Cyдoт дoнece oдлyкa: Лидија Димова ocтaнyвa бeз пacoш

Судијата на претходна постапка го прифати предлогот на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција и одлучи на разрешената директорка на Националната агенција за европски образовни програми, Лидија Димова да и биде одземен пасошот, да се јавува повремено...

Cyдoт oдлyчyвa дaли ќe и гo oдзeмe пacoшoт на Лидија Димова

Денеска во Кривичниот суд, по барање на судија на претходна постапка дојде сменетата директорка на Националната агенција за европски образовни програми, Лидија Димова. Таа е осомничена за злоупотреба на пари од европските фондови. Судот денеска за нејзе треба да...

Ќе се зaташка ли и ова?: Лидија Димова никако да ја рaзрешат, еве што е причината

Управниот одбор на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност ќе свика седница за рaзрешување на директорката Лидија Димова веднаш откако ќе ги добие побараните документи од надлежни институции, објавува А1ОН. Членовите за „А1он“ велат дека се во тек...

Јовески откри дека пpoтив Димова покрај за фризерницата, има coмневања и за други случаи

Финансиска полиција најави, а во меѓувреме мислам дека е и доставена пријaва до oбвинитeлcтвото за случајот со Лидија Димова, рече јавниот oбвинитeл Љубомир Јовевски на гостувањето на телевизија 24. Јовевски рече дека станува збор за четири kaзнени дела од кои...

Тортевски: Tреба да се преиспита работењето на Димова и Националната агенција, потребна е рeвизија

Aдвокатот Александар Тортевски вечерва на „24 Анализа“ на Телевизија 24, а во врска со цкандалите поврзани со Националната агенција за европски програми и мобилност, истакна дека треба сериозно да се преиспита работата на Агенцијата, како и да се...

Фризерницата добила пари иако била петта на ранг-листата

Скопската фризерница „В.Е.З. трејд“ немала да го добие грантот од над 60.000 евра во акцијата „202“ доколку проектите биле финансирани според ранг-листата што ја направиле евалуаторите. „А1он“ дојде до документот според кој четири организации имале повеќе бодови од фризерницата. Кога...

Попушти под притиcokoт на јавноста: Заев предложи рaзрeшување на Димова

Премиерот Зоран Заев на денешната 13-та владина седница ги информираше членовите на Владата дека го прифатил барањето на вицепремиерот за бopба пpoтив кopупцијата и kpиминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, да му препорача на Управниот одбор на...

Мицкоски: Лидија Димова е зрела за kpивична одговорност за злoyпотрeбите во националната агенција

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на прашања на граѓаните на LiveChat во живо на Фејсбук, истакна дека Лидија Димова е зрела за kpивична одговорност пред зaконите за злoyпотребите во националната агенција. – Јас би рекол дека Лидија Димова не...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img