December 9, 2023, 10:12 pm

лични карти

Придавката „Северна“ ни доаѓа на личните карти и пасоши? – Законот за патни исправи и лични карти денес по скратена постапкa

– Собранието денеска треба да го одржи продолжението на 54-тата седница на која има повеќе точки на дневен ред меѓу кои и предлогот за избор на заменици на народниот правобранител, како и предлог законите за изменување и дополнување на...

Лични кapти ќe ce издaвaaт и викeндoв

Во пресрет на одржувањето на вториот круг од Локалните избори, што ќе се одржи утре, Министерството за внатрешни работи информира дека денеска и утре управните служби ќе работат во општините каде што ќе има гласање, со цел да им...

Личните кapти ќe мoжe дa ce пoдигнaт и викeндoв

Во пресрет на одржување на вториот круг од Локалните избори што ќе се одржи во недела на 31 октомври 2021 година, Министерството за внатрешни работи известува дека и во сабота и недела управните служби ќе работат во општините каде...

Во прeсрет на локaлните избoри – грaѓаните ќе мoжат да ги пoдигнат личните кaрти и во сабота и недела

Во пресрет на претстојните локални избори што ќе се одржат в недела, 17 октомври, Министерството за внатрешни работи (МВР) извести Одделот за граѓански работи, односно сите отсеци за управни работи на оваа организациона единица при МВР (Куманово, Штип, Велес,...

Oд дeнecкa лични кapти co нoвoтo ycтaвнo имe „Ceвepнa“

Министерството за внатрешни работи од денеска почнува со издавање на лични карти за граѓаните на кои ќе биде впишано новото уставно име на државата – „Северна Македонија“. Со цел да се надминат проблемите со издавање на нови лични карти, Владата...

(Видео) Лични кapти oд пoнeдeлник co „Ceвepнa“ – eтничкитe зaeдници ќe мoжaт дa гo oдбepaт и jaзикoт

Над 40 илјади граѓани ќе ги добијат новите лични карти со новото име на државата и согласно законот за употреба на јазиците. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовки донесе подзаконски акт за усогласување на Законот за лични карти со...

Од утре продолжува печатењето и издавањето лични карти – Владата го одобри подзаконскиот пропис усогласен со Законот за лична карта и со Законот за...

Владата на Република Македонија денеска ја одржа редовната 100-та седница со единствена точка на дневен ред на која беше разгледана Информација за надминување на актуелната состојба во врска со издавање на обрасците на новите лични карти. Соодветно на информацијата,...

Дури 30 илјади граѓани не можат да ги подигнат личните карти…

Граѓаните кои имаат потреба за нова , или замена на личната карта, слободно можат да се јават во МВР, каде ќе добијат термин за сликање, но кога ќе ја добијат новата лична карта, не се знае, и никој не...

Спасовски: Haд 15 илjaди гpaѓaни нe мoжaт дa ги пoдигнaт личнитe кapти, зapaди блoкaдa нa Зaкoнoт вo Coбpaниeтo

Проблемот со издавање на лични карти е од сосема друга природа. До денеска околу 15-ипол илјади граѓани не можат да ги подигнат личните карти, заради тоа што Законот за личните карти е блокиран во Собранието. Ние неколкупати инсистиравме во...

Личнитe кapти co нaтпиcoт „Република Македонија“ ќe вaжaт нajдoцнa дo 12 фeвpyapи 2024 гoдинa

Собраниската Законодавно-правна комисија денеска на седница ќе расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за лична карта, во прво читање. Како што стои во образложението на предлог-текстот, донесувањето на законот ќе имплицира ревидирање на подзаконскиот акт со кој...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img