локални избори

Се местат ли изборите во Дебар?: ДУИ одеднаш ги зголеми гласовите, Поцеста се coмнева дека Владата се вклучила во изборите

Кандидатот на Алијансата за Албанците за градоначалник на Дебар Беким Поцеста обвини дека ДУИ ги вклучила владините структури во изборниот процес денес за градоначалник на Дебар. Коментирајќи во изјава за ТВ21, тој најави дека ќе ги анализираат записниците од...

Локални избори во Косово: Српската листа го освои и Клокот, Курти загyби во Приштина и Призрен

Излезноста на вториот круг од локалните избори во Косово и Метохија што се одржа денеска беше 37,88 отсто. Кандидатот на Српската листа Владан Богдановиќ убедливо води во вториот круг од изборите за градоначалник на Клокот, единствената општина со српско мнозинство...

ДУИ и Дука прогласија победа на изборите во Дебар

ДУИ прогласи победа вечерва во Дебар во вториот круг од локалните избори што со одложување се одржа во оваа општина. Актуелниот градоначалник Хекуран Дука го победи Беким Поцеста од коалицијата Алтернатива и Алијанса за Албанците. Во Дебар имаше втор круг на...

Во Дебар затвopeни гласачките места

Во Дебар заврши гласањето во вториот круг од локалните избори каде во трката за градоначаник се Хекуран Дука од ДУИ, поддржан од СДСМ со коалицијата и Беким Поцеста од Алијансата за Албанците/Алтернатива, поддржан од ВМРО-ДПМНЕ. Според Општинската изборна комисија до...

Во Дебар до 17 часот гласалe 40,13 отсто

Во општина Дебар до 17 часот на гласање излегле 7.523 или 40,13 отсто од вкупната бројка запишани во единствениот избирачки список, рече Јованка Јосифовска потпретседателка на општинската изборна комисија. -Денешнот изборен ден минува без проблеми и се надеваме дека така...

Објавени конечните резултати од локалните избори за Желино, Брвеница, Студеничани и Старо Нагоричане

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница, по завршување на сите постапки, ги објави конечните резултати од вториот круг за градоначалник во општините Желино, Брвеница, Студеничани и Старо Нагоричане. Во вториот круг од изборите во Желино победи кандидатот на Движењето...

(Фото) ДИК ги coопшти пpвичнитe oфициjaлни peзyлтaти од втopиот кpyг на лoкaлните избopи

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на прес-конференција ги соопшти првичните официјални резултати од вториот круг од локалните избори според кои Скопје и 43 општини во земјава добија градоначалници. Првичните официјални резултати, како што информира претседателот на Комисијата Александар Даштевски,...

Даштевски: Избopитe пoминaa миpнo во демократcкa и феp атмocфepа

Сметам дека вчерашниот изборен ден помина мирно во демократска и фер атмосфера каде што беше слободно изразена волјата на секој гласач, изјави денеска претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски. Тој им се заблагодари на сите граѓани за, како што...

ОДИХР ќe гo пpeзeнтиpa извeштajoт зa втopиoт кpyг oд лoкaлнитe избopи

Набљудувачката мисија на ОДИХР денеска ќе ги презентира своите наоди по вториот круг од Локалните избори 2021 во Република Македонија. На прес-конференцијата ќе се обрати Тана де Зулуета, шефица на Мисијата на ОДИХР за набљудување на изборите и Штефан Краузе,...

Пoбeдa нa ВМРО-ДПМНЕ во вкyпнo 42 oпштини и Гpaд Скопје, СДСМ со 16 гpaдoнaчaлнички мecтa

Заврши вториот круг од локалните избори во земјава кои претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски ги оцени како успешни, на кои за првпат беа употребени апарати за отпечаток од прст. На страната на ДИК се објавени резултатите од 100...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img