August 18, 2022, 8:07 am

локални избори

Шилегов: Јас сум убеден дека скопјани со масовното излегување ќе одберат градот да се движи во континуитет, развој и храбри потези

Кандидатот за градоначалник на Град Скопје Петре Шилегов на СДСМ и коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ по денешното гласање на избирачкото место во СУГС „Георги Димитров“ во Тафталиџе порача дека гласањето е празник за демократијата. -Гласањето е нешто кога луѓето...

ДИК: 48,88 отсто излезност до 18:30 часот – најголема излезност во Вевчани, најмала во Сарај

Претседателот на ДИК, Александар Даштевски вечерва на прес-конференција објави дека најголем дел од гласачките места се затворени и дека денот помина успешно. -Излезноста до 18:30 часот е 48,88%, односно гласале 555 943 граѓани. Најголема излезност има во Вевчани 81,2% и...

Во тpи oпштини имa нaд 70% излeзнocт

Излезноста до 17 часот на денешните избори е поголема од онаа во првиот круг до овој период. Според информациите објавени на сајтот на Државната изборна комисија, излезноста до 17 часот е 42, 40 отсто, додека во првиот круг пресекот во...

Дојде струја во Демир Хисар: По барање на информација за дефekтот од страна на Инфомакс, магично се вклучи струјата во истиот момент

Во моментов цел Демир Хисар нема струја и е прекинато гласањето. Исклучен е 35 киловолтен далековод во трафостаница Сопотница. По барање на информација за дефектот од страна на Инфомакс, магично се вклучи струјата во истиот момент. Веднаш го поправија дефектот...

До 17 чacoт во Ресен излезеноста 39,31 отсто

Речиси 40 отсто од регистрираните 16 378 лица во Избирачкиот список во Општина Ресен до 17 часот го оствариле правото да гласаат во вториот круг на локалните избори. – До 17 часот во Општина Ресен право на глас оствариле 6438...

До 17 часот во Чашка гласале 52,14 отсто од избирачите

Во општина Чашка до 17 часот на гласање излегле 52,14 проценти од 6171 избирач запишани во Единствениот избирачки список, на 30 избирачки места во општината, информира ОИК Чашка. Оттаму соопштија дека досега изборите се одвиваат во фер и демократска атмосфера...

До 17 часот во Гевгелија гласале 56,65 отсто избирачи

Заклучно со 17 часот, на 36 избирачки места во општина Гевгелија гласачкото право во вториот круг на Локалните избори го оствариле 10 806 граѓани што претставува излезност од 56,65 отсто, соопшти Митко Ризов, претседател на ОИК Гевгелија. Посочи дека гласачкиот...

До 17 часот на гласачко место 0543 во Дебар излезноста 64,35 отсто

На гласачкото место 0543 во Дебар, каде се прегласува и за градоначалник и за советници, до 17 часот излезноста е 64,35 отсто. – До 17 часот правото на глас го искористија 500 граѓани или 64,36 отсто од вкупно запишаните...

До 17 чacoт нajгoлeма излeзeнocт вo Beвчaни со 75,6 отсто

Од нешто помалку од 96 проценти обработени податоци од гласачки места, излезноста до 17 чсот изнесува 42,37 проценти, соопшти портпаролката на ДИК Љупка Гугучевска. Највисока излезност е забележана во Вевчани 75,6%, потоа следуваат Конче 73,15, Ранковце 71,02, а над 60...

Во Куманово до 17 часот гласале над 41,71 процент од избирачите

– Тековно се спроведува гласањето во Куманово, соопшти претседателката на ОИК, Бранкица Димковиќ. Право на глас во најголемата општина во државата имаат 93 986 избирачи кои гласаат на 167 места. Според податоците на ДИК од досега обработените над 95 проценти...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img