October 6, 2022, 12:53 am

локални избори

Официјално: Кирил Пецаков кандидат за градоначалник на Охрид од ВМРО-ДПМНЕ

Кирил Пецаков и официјално е кандидат за градоначалник на Охрид од ВМРО-ДПМНЕ, објави членот на ИК на партијата, Антонио Милошоски, во дневникот на Сител телевизија. – Нашиот фаворит за општина Охрид е Кирил Пецаков, и може да го врати сјајот...

„Стари кадри за штитeње на kpиминалот“: ВМРО-ДПМНЕ со реакција на кандидатите за градоначалници од СДСМ

„Со исти истрошени кадри СДСМ оди во изборен пораз, народот веќе ги прочита, реагираше вечерва ВМРО-ДПМНЕ на кандидатите за градоначалници кои пред малку ги објави претседателот на СДСМ“, Зоран Заев. „Вечерва Заев го предложи Шилегов за кандидат за градоначалник за...

(Видео) Заев потврди 30 старо нови имиња за кандидати за градоначалници

По спроведените испитувања на јавното мислење, анализата и истражувањата и со консултациите со нашето членство, целосно се заврешени и со одлука на раководството дефинирани првите 30 кандидати за градоналници од редовите на СДСМ, изјави лидерот на партијата Зоран Заев,...

Таравари најави соработка сите партии кои имаат кредибилитет во општините каде што натпреварува Алијансата за Албанците

Изборот на кандидати за локалните избори во октомври во коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива ќе започне на 15 јуни, додека на 15 август ќе бидат објавени кандидатите за сите општини каде ќе се натпреварува оваа коалиција. Генералниот секретар на...

Даштевски: Ќе стасаме со терминали за отпечаток на прст за локалните избори

Постапката за јавна набавка на терминали за вчитување на отпечатои од прсти, што првпат треба да се користат на локалните избори, е во тек. Вчера се отворени понудите. Пријавени се четири компании и постапката продолжува да тече, изјави денеска...

ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори ќе оди со нови имиња, веќе се дефинирани 15-на кандидати

ВМРО-ДПМНЕ веќе има дефинирано 15-на кандидати за претстојните локални избори, а до средината на јули ќе соопшти уште толку. Како што рече вечерва лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, се работи за комплетно нови имиња. -За локалните избори веќе имаме 15-на имиња...

Во сабота ќе се знаат дел од кандидатите за градоначалници на СДСМ

Раководството на СДСМ викендов во Струга ќе ја доработи стратегијата за претстојните локални избори, а ќе паднат и првите одлуки за кандидатите за градоначалници, најави вицепремиерот за борба против корупцијата и генерален секретар на СДСМ, Љупчо Николовски. Во вечерашното гостување...

Распишани локалните избори во Косово за 17 октомври

Косовскиот претседател Вјоса Османи нареди на Централната изборна комисија да ги преземе сите неопходни активности за организирање и одржување на локални избори во Косово, соопшти косовското претседателство. Локалните избори во Косово ќе се одржат на 17 октомври 2021 година, пренесе...

Ахмети најави: Можна е коалција ДУИ-СДСМ за локалните избори

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 истакна дека на локалните избори е можна коалиција со СДСМ. На прашање на ТВ21, дали ДУИ ќе настапи сама, или во коалиција со СДСМ на локалните избори, Ахмети одговори дека соработката...

Во Хрватска се одржува втор круг од локалните избори

Втор круг на локалните избори се одржува денеска во Хрватска, по што ќе биде јасно кои од кандидатите ќе бидат градоначалници на најголемите градови во земјата во следните четири години. Во вториот круг гласачите ќе изберат вкупно 14 жупани, градоначалник...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img