August 10, 2022, 9:59 am

локални избори

СПАСОВСКИ ЛИЧНО АГИТИРА И ВРШИ ПРИТИСОК:Што бара Оливер Спасовски во изборен молк во Пробиштип?

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски од СДСМ, вчера се наоѓаше во Пробиштип. На денот на предизборен молк, Спасовски со сигурност нема службен настан во функција на министер. Затоа се отвора основан простор за сомнеж, дека Спасовски е отиден со...

СВЕТСКИТЕ МЕДИУМИ ИЗВЕСТУВААТ ЗА КРВАВА КАМПАЊА ВО МАКЕДОНИЈА И ИЗБОРНОТО НАСИЛСТВО НА СДСМ

Крвавата кампања која во Македонија ни се случува за локалните избори на 15-ти октомври е тема за која известуваат и главните светски медиуми. Низ целиот свет се прошири веста за претепувањето на градоначалникот на Општина Шуто Оризари, Елвис Бајрам....

БАЈРАКТАРОВ: Јас ја сакам Струмица и ја гледам Струмица како европски град во перспектива, без проблеми од 19-от век

Оралниот хирург Марјан Бајрактаров кој извонредно успешно се снаоѓа и во угостителството, потомок на угледно и почитувано струмичко лекарско семејство, конечно, ако така може да се каже, се кандидираше за прв човек на Општина Струмица од ВМРО-ДПМНЕ. Во разговорот за...

Последен ден за поднесување кандидатски листи за локалните избори

Рокот за поднесување на кандидатските листи за Локалните избори 2017 завршува денеска на полноќ. До општинските изборни комисии (ОИК) од пред неколку дена групи избирачи и партиите почнаа да ги доставуваат кандидатските листи, иако голем дел од лицата за...

МАКЕДОНИЈА ПРЕД ЦЕЛОСНА БЛОКАДА: Уставен суд нема да поведува постапка по иницијативата за продолжување на мандатот на градоначалниците

 Уставниот суд денеска одлучи да не поведе постапка по двете иницијативи со кои се оспорува членот 35 став од Законот за локална самоуправа, како и членот 16 став 1 од изборниот законик, кој се однесува на рокот на одржување...

УСТАВНИОТ СУД НА ПОТЕГ: Клучен ден за локалните избори и за земјоделските субвенции

Од уставните судии се бара актуелните градоначалници да останат до изборот на нови. Уставниот суд денеска ќе одржи седница по која ќе биде познато кога ќе се одржат локалните избори. До Судот се пристигнати и две иницијативи, од Министерството за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img