лондон

По долга пауза: Биг Бен ќе се огласи за Нова година

Познатата лондонска камбанарија Биг Бен ќе се огласи за Нова година, неколку месеци пред крајот на реставрацијата која започна пред четири години, соопшти денеска британскиот парламент. Познатото ѕвоно од 13,7 тони ќе се огласи на полноќ на 31 декември со...

ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ: Нападната белоруската амбасада во Лондон – Тешко повреден еден дипломат

Белорусија денеска соопшти дека нејзин дипломат е тешко повреден за време на инцидент во амбасадата на земјата во Лондон, кога група луѓе ја оштетиле фасадата на зградата пред физички да нападнат неколку белоруски дипломати. Во соопштението објавено на веб-страницата на...

(Видео) Четири деца загинаа во пожар во Лондон

Четири деца, за кои се верува дека се роднини, загинаа во пожар што вчера верчер избувна во јужен Лондон, соопштуваат локалните власти. Околу 60 пожарникари интервенирале да го изгаснат пожарот кој зафатил куќа во станбената зона. Британскиот комесар за пожари, Енди...

Османи утре во Лондон на средби со Лиз Трас, Пич, Ексобар и Лајчак

Министерот Бујар Османи утре, на покана на државниот секретар за надворешни работи, Комонвелт и развој на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Лиз Трас, ќе учествува на состанокот на министри за надворешни работи од Западен Балкан. На состанокот...

(Видео) Пykaње во близина на домот на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, зaгинa едно лице

Лондонските полицајци застрелаа маж во близина на палатата Кенсингтон, домот на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон. Полицајците беа испратени во централниот лондонски кварт Кенсингтон во саботата попладне за да ги истражат информациите за вооружен маж кој влегол во банка и...

(Фото) Дизајнер ги обои пешачките премини во Лондон за да предизвика насмевки на лицата на луѓето

Дизајнерот Јинка Илори трансформираше 18 пешачки премини во Лондон во рамките на Фестивалот на дизајн, користејќи живописни бои. Илори замени црно-бели премини во центарот на Лондон со смели нијанси на сина, портокалова, розова, виолетова и зелена боја, а на...

(Видео) Лондончани се cyдрија со полицијата: Хаос во Лондон поради најавената вакцинација на децата против ковид-19

Демонстрантите во Лондон се обидоа да провалат во зградата на Британската здравствена регулаторна агенција и се судрија со полицијата за време на протестот против планираната вакцинација на децата против корона вирусот. Лондонската полиција потврди дека група демонстранти се обиделе да...

Инјектирал непозната супстанца во месо во супермаркети низ Лондон

Британската полиција соопшти дека уапсила маж во западен Лондон кој инјектирал бројни инјекции во преработено месо. Супермаркетите „Little Waitrose“, „Sainsbury’s Local“ и „Tesco Express“ се затворија по инцидентот што се случи во средата вечерта. „Во моментов не е познато со што...

“Алкoтрaз” – нeвooбичaен кoктeл бaр во Лoндoн

„Алкотраз“ е коктел-бар во затвор каде што е пожелно да се шверцува пијалакот што сакате да го испиете, но треба добро да го сокриете бидејќи ако чуварите на затворот, односно на коктел-барот, забележат дека носите пијалак, ќе останете без...

(Видео) Се заглави познатиот лондонски мост и предизвика огромен сообраќаен метеж

Познатиот Тауер Бриџ во Лондон денеска се заглави се заглави во подигната положба и предизвика сообраќаен метеж, оневозможувајќи возилата да го преминат мостот. Мостот, кој им овозможува на бродовите да минуваат под него така што се подигаат неговите краци, се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img