September 27, 2023, 1:25 pm

македонец

Бугарија екстрадира Македонец

Тричлен совет на Окружниот суд во Ќустендил одлучил да им го предаде на властите на Австрија македонскиот државјанин Јовановски Ј., согласно европската потерница издадена од Обвинителството во Виена, соопшти градскиот суд. Како што јави дописникот на МИА од Софија, барањето...

Макeдонец по третпат се зaрaзил со Кoвид-19 – 522 лицa по двa пaти од кои пeт пoчинaлe…

Од почетокот на коронакризата во земјава, едно лице по третпат се заразило од ковид-19, а вкупно се регистрирани 522 реинфекции, заклучно со 19 септември, стои во неделната анализа на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Од пријавените случаи на реинфекција,...

(Фото) Првиот електричен мерцедес дизајниран од Македонецот Славче Таневски – повод стогодишнината на “мерцедес-мајбах”

Новиот концепт на „мерцедес -мајбах EQS“, наскоро ќе стане дел од редовната понуда на марката именувана по Вилхелм Мајбах, конструктор на првиот мотор што беше наменет за вградување во автомобил. Компанијата „Дајмлер“ одлучи да го електрифицира и најчувствителниот и најтрадиционален...

Македонец од Сиднеј пpokoцкал 100 милиони долари – полициckaта истpaга водеше до kpимиHaлна бaHда одговорна за внесување на 3 тони kokaин во Нов Јужен...

Австралијанецот со македонско потекло, Менде Рајкоски се коцкал на покер апаратите во казиното „Стар“ во Сиднеј со огромна сума на пари кога им западнал во око на истражните органи. За една недела испрал преку покер апарати над 100 милиони...

(Видео) Христов: Јас сум Македонец, од македонскиот народ

Христо Христов, маестро диригент при Филхармонијата во Варна, културен работник, Претседател на меѓународната фондација за соработка и културен натпревар „Гоце Делчев“, масон и внук на Гоце Делчев, во своето гостување во вечерашната емисија „Прашањето ми е следно“ со Александар...

(Видео) Гоце Делчев доаѓал од Македонија и бил Македонец, вели неговиот внук, Христо Христов

Христо Христов, маестро диригент при Филхармонијата во Варна, културен работник, Претседател на меѓународната фондација за соработка и културен натпревар „Гоце Делчев“, масон и внук на Гоце Делчев во своето гостување во вечерашната емисија „Прашањето ми е следно“ со Александар...

Македонец и Русин ocyдeни на зaтвop во САД поради организирање на cajбер-kpиминaлнa мрежа

Еден Русин и еден Македонец се осудени во петокот во САД на затворски казни поради нивната улога во голема сајберкриминална операција, информира „Москоу Тајмс“. Сергеј Медведев, 33, од Русија и Марко Леопард, 31, од Македонија, се осудени на 10, односно...

Македонец и Русин ocyдeни вo САД зa кoмпjyтepcки kpиминaл

САД осудија Русин и Македонец на затворска казна за учество во голема операција со компјутерски криминал. Сергеј Медведев, 33, од Русија и Марко Леопард, 31, од Македонија, се осудени на десет и пет години, според соопштението на Министерството за правда. И...

Македонец co гoлeмo cpцe: Ja нyдaм cвojaтa кyќa вo Скопје нa 6 месеци зa пoгoдeнитe oд зeмjoтpecoт вo Хрватска, ќе им гo плaтaм и...

По серијата замјотреси што ја погодија Хрватска изминатите два дена денови, а особено по оној најсилниот од 6.2 вчера попладне многумина се организираа за да се понуди за помош на најпогодените кои ги загубија своите домови им нудат смештај,...

(Видео)Македонец со урнебесно оро на веселба

За нас Македонците велат дека сме талентирани за многу работи: за пеење, играње, свирење. Музикален народ, нема што. Особено нашите таленти сакаме да ги покажуваме на прослави: свадби, крштевки, матурски, родендени… Некој го бидува за пеење, некој за играње, некој за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img