македонија

Четири лица повредени при судир на автомобил и запрежно возило

Четири лица, од кои едно потешко, се повредени во сообраќајна несреќа која се случила вчера околу 10.50 часот. На регионалниот пат Велес – исклучок за с.Мамутчево се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „фолксваген голф“ со светиниколски регистарски ознаки, управуван...

Гир: Македонија и Бугарија треба да ги продолжат напорите за решавање на ова билатерално прашање

„Сите би сакале да видиме отворање на преговорите што е можно поскоро, тоа е итно прашање. Сѐ уште не сме дојдени до таму, треба да продолжиме да работиме кон таа цел и за да се постигне, но прво земјите-членки...

Тажна вест: Почина Видосава Грубач, актерка на Драмски театар

Во Скопје почина актерката Видосава Грубач, која кариерата ја мина во Драмски театар Скопје, чиј член беше од 1962 година па се до пензионирањето. Грубач заедно со Милица Стојанова и Ленче Делова играше во „Богомилска балада“на Тодорка Кондова-Зафировска, првата претстава одиграна...

Д-р Беќаровски за Омикрон: Шансите да завршите во болница се околу 80% помали

Сите релевантни и независни укажувања сугерираат дека омикрон е со многу поблаги симптоми и шансите да завршите во болница се околу 80% помали, од моментално доминантната делата варијанта во Македонија, пишува во својата Фејсбук објава др.Нико Беќаровски. -А ЗОШТО СЕ...

Приведен криминалец баран со потерница – ова се деталите

На 23.12.2021 на место викано „Ѓумушица“ во Прилеп, полициски службеници од Полициска станица Прилеп го привеле А.И.(33) од Прилеп. За него била распишана потерница од Основен суд Прилеп за издржување казна затвор од една година и шест месеци. Тој бил спроведен...

Битиќи: Комисиите со Бугарија се важни, клучно е железничката инфраструктура да профункционира час поскоро

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, во предновогодишното интервју за МИА оценува дека комисиите за економија и за инфраструктура што ги предлага бугарскиот премиер Кирил Петков се важни за да се унапреди економската соработка. Склон сум да кажувам дека соработката...

Одрон пред Миладиновци – сообраќајот пренасочен на една лента

Поради свлечиште и голем одрон на патниот правец А2 Свети Николе – Миладиновци на 10 километри пред Миладиновци, сообраќајот е пренасочен само на една коловозна лента во должина од 150 метри. На самото место е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Сообраќајот...

Приведено лице од Виница – со закана кон вработените украл пари од обложувалница

На 22.12.2021 во 20.40 часот во Виница, полициски службеници од ОВР Виница го лишиле од слобода Н.Ј.(36) од Виница. Тој се сомничи дека на 20.12.2021 со закана кон вработените одзел пари од обложувалница во Виница. Тој бил приведен во полициска...

Казнети 158 возачи во Скопје во текот на вчерашниот ден

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (23.12.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 158 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 30 санкции, девет...

ВМРО-ДПМНЕ: Неспособноста на Заев и Ковачевски ќе резултира и со поскапо парно

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека неспособноста на Заев и Ковачевски ќе резултира и со поскапо парно. -Ненавременото снабдување со гас на земјава ги става корисниците на градското парно пред огромен ризик од покачени сметки. Наместо власта да набави гас навреме и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img