August 18, 2022, 8:11 am

македонија

ГРУЕВСКИ СО ДВОЈНО ПОГОЛЕМА ДОВЕРБА КАЈ ГРАЃАНИТЕ ОД ЗАЕВ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски има речиси двојна предност во однос на довербата кај граѓаните споредено со претседателот на СДСМ Зоран Заев. Најновите резултати од анкетата на Институтот за Политички Истражувања  од Скопје (ИПИС) покажуваат дека 26 проценти од граѓаните...

ДУРЛОВСКИ: Бараме средба со Хан

Денес од граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА симболично го означивме и просторот пред седиштето на Европската комисија со црвено жолтата боја, во пресрет на доаѓањето на господинот Хан, изјави членот од граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, Игор Дурловски. -Ние сме...

ГРУЕВСКИ: Го исполнуваме ветеното-Гасификацијата е капитален проект

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на социјалната мрежа Фејсбук напиша дека дури и во овие мигови на исклучителна сложеност на работите во земјата, тие продолжуваме да работиме и да го исполнуваме ветеното за граѓаните. -Република Македонија од својата самостојност до денес...

ДАШТЕВСКИ: Владата без мандат ќе биде противуставна

Формирање влада без мандат од претседателот Ѓорге Иванов ќе биде спротивно на уставот и за таквата влада ќе треба да одлучува Уставниот суд, смета професорот и аналитичар Александар Даштевски. Тој во емисијата Пулт на Радио Слободна Макеоднија посочи дека...

(Видео) ПРВА РЕФОРМА ВО ИДНАТА ВЛАДА НА ЗАЕВ И СЕЛА: Ќе бркаме Македонци од работа!

Коалициониот партнер на Зоран Заев, од кого ќе зависи функционирањето на идната влада која Заев се обидува да ја направи со албанските партии игнорирајќи ја волјата на мнозинството Македонци, Зијадин Села, скандалозно најавува како ќе функционира новата власт и...

РУСКИОТ АМБАСАДОР ВО ОБСЕ: Да се запре странското мешање во внатрешните работи на Македонија

Да се запре странското мешање во внатрешните работи на Македонија, повика рускиот амбасадор во ОБСЕ, Александар Лукашевич. -Правата на македонските граѓани да се почитуваат и затоа ги повикуваме сите политички сили во земјата и надворешните посредници од Европската унија и...

ХРИСТИЈАН МИЦКОВСКИ: Капитални проекти во енергетскиот сектор, придобивка ќе имаат стопанството и домаќинствата

ВМРО-ДПМНЕ секогаш го реализира ветеното пред граѓаните и секогаш работи за унапредување на животниот век и животниот стандард на граѓаните, велат од партијата. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Христијан Мицкоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Еден од проектите...

ЗАЕВ ПОВТОРНО ФАТЕН ВО ПРЕДАВСТВОТО НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД:Зекири призна дека СДСМ ги прифатиле сите точки од тиранската платформа

Функционерот на СДСМ, Мухамед Зекири вчера во телевизиска дебата со Изет Меџити од ДУИ откри дека СДСМ се согласиле со сите точки од тиранската платформа. Ова го потврди и Меџити, на прашање дали од ДУИ се согласиле со СДСМ,...

МАКЕДОНЦИТЕ ГО БРАНАТ МИРОТ ВО РЕГИОНОТ: Ѓурковиќ смета дека во Македонија се води битка за зачувување на мирот на Балканот!

Битката која денес ја води македонскиот народ не e само одлучувачка битка за да ја зачуваат државата, нацијата и јазикот, туку и да ја зачуваат елементарната стабилност на овој дел од светот. Тоа во исто време е и битка...

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ ЈА ОДЛОЖИ ПОСЕТАТА НА АВСТРАЛИЈА

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов донесе одлука за одложување на посетата на Австралија, велат од неговиот Кабинет. Од таму посочуваат дека политичката состојба во земјата и тензиите меѓу ЕУ и Турција за прекин на договорот за мигрантите се причините...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img