македонија

КАМИОНЏИИТЕ НА ЧЕЛО: Маса народ и камиони на улиците за заедничка Македонија

Боите на Македонија повторно се веат низ повеќе од 30 града и населени места низ државата. Над 100.000 граѓани се излезени да кажат гласно „не“ за плановите за федерализација, двојазичност и разнебитување на државата. „Не за тиранска платформа“, „Не...

Отворено обраќање од внукот на Лазар Личеноски до правнукот на Макарие Фрчкоски

Двајцата сме по потекло Мијаци од Галичник. Ти си од едно од познатите и прочуените творечки семејства од периодот на македонската преродба. Преродбата беше време на национално будење на македонскиот народ. Следејќи те како настапуваш, изгледа дека тоа будење...

(ВИДЕО)ПАРТНЕРСТВОТО НА ЗАЕВ И СЕЛА ЗАПЕЧАТЕНО ПРЕД АЛБАНСКАТА ДИЈАСПОРА: Заев се согласил на сè

Лидерот на СДСМ Зоран Заев не само што не се спротивставил на негирањето на македонскиот идентитет, туку пред албанската дијаспора во Берн, Швајцарија ги прифатил сите барања на коалициониот партнер Зијадин Села. Лично Села во изјава по средбата со албанската...

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ЛОНДОН СО ПОДДРШКА ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА : „Црвено- жолто“-метрополитен полицијата со македонско знаменце

Значителен број на Македонци денеска се собраа пред пред Вестминстер во Лондон како поддршка за зачувување на унитарноста и самостојноста на Република Македонија. Мојата земја е Македонија и мојот јазик е македонски, пишува на еден од транспарентите. Припадници на лондонската Метрополитен полиција од...

„Црвено- жолто“ во поддршка за заедничка Македонија и во Лондон- Метрополитен полицијата со македонско знаменце

Значителен број на Македонци денеска се собраа пред пред Вестминстер во Лондон како поддршка за зачувување на унитарноста и самостојноста на Република Македонија. -Мојата земја е Македонија и мојот јазик е македонски, пишува на еден од транспарентите. Припадници на лондонската Метрополитен полиција од...

,,СТОП ОПЕРАЦИЈА СОРОС“: Институциите да испитаат дали граѓанските организации и фондации работеле согласно законот

Според „Стоп Операција Сорос“ постојат индиции дека еден дел од граѓанскиот сектор директно учествува во поделбата на општеството. Сериозни судири во општеството доведе неколку годишниот напад од дел на невладиниот сектор на институциите на државата. -Последните години македонското општество  е...

МАКЕДОНСКИ МАНИФЕСТ ПОВИКУВА: Македонскиот народ ДА ГО БЛОКИРА СОБРАНИЕТО

Манифест повикува, македонскиот народ ДА ГО БЛОКИРА СОБРАНИЕТО и да не дозволи на антидржавните елементи да го реализират својот пучиски план Б. ДО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ЃОРГЕ ИВАНОВ ДО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СОБРАНИЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ТРАЈКО ВЕЛЈАНОВСКИ ДО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД Македонски Манифест предупредува, македонските...

ТОДОР ПЕТРОВ: СО ОСТАВКА ИЛИ АТЕНТАТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИЗБРАН ОД МНОЗИНСТВОТО, ДО ПРЕМИЕР НА МАЛЦИНСТВОТО?!

Според членот 90 од Уставот, Собранието избира Влада,на предлог од мандатар кој добил мандат за нејзин состав доверен од претседателот на Републиката. Бидејќи претседателот на Републиката не доверува мандат за состав на Влада на СДСМ и ДУИ, се разработуваат...

„ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ звучи супер: Денес во 13 часот во Градски парк

Денес со почеток од 13 часот на Школка во Градскиот парк граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ќе одржи музички хепениннг. Како што е објавено на нивната ФБ страна, присутните ќе ги забавуваат популарниот Даниел Кајмаковски и групата Паркети.

ОРУЖЈЕ И МУНИЦИЈА ЗА НАТО: Во Бродско, Крапа ќе се произведува оружје и муниција за НАТО

Американска компанија од наменската индустрија во близина на селото Крапа, Бродско, ќе гради фабрика за производство на оружје и муниција. Фабриката ќе се гради во две фази, најпрво ќе биде изградена помала фабрика за производство на муниција, за потоа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img