македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалната банда на власт сака да го продаде имотот на Славија за 100 пати пониска цена, исто како во време на криминалната приватизација

Власта на Заев и во скандалот со продажбата на Славија покажа дека работи по истата шема како од приватизацијата и матните времиња на транзицијата. Имено и тогаш и сега во случајот со АД Славија се обезвреднува имотот и се...

Бугарија со резултати од вештачењето за автобуската несреќа во недела

После цел еден месец од автобуската несреќа во Бугарија, бугарските истражни служби најавија дека резултатите од вештачењата – судско-медицинското, техничкото и пожарно-техничкото би можело да бидат готови и до 25 декември. Според шефот на бугарската Национална истражна служба Борислав Сарафов,...

Денес сончево време со утринска магла

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност поголема во западните делови и со услови за утринска магла по одделни котлини. Ќе дува слаб, а во западните делови умерен ветер од југозападен правец. Утринските температури ќе се движат...

Спасовски: Бројчаникот можеби го нема, но пари се враќаат

„Бројчаникот можеби физички не проработе, но фактички и преку правните одлуки тој проработи“. Ова го коментираше министерот Оливер Спасовски вечерва во студиото на ТВ21 во дебатниот магазин „Клик Плус“ околу бројчаникот на Триумфална капија кој го најави Зоран Заев. Спасовски...

Спасовски: Заев ќе биде запишан во историјата, носеше храбри и визионерски одлуки, кои што не можеа да ги разберат многу од граѓаните

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во студиото на ТВ21 се осврна на оставката на Зоран Заев нагласувајќи дека сѐ што направил премиерот во заминување е историски факт и дека му е чест што бил негов соработник во...

Мицевски: Владата во оставка имаше обврска да одговара на пратенички прашања

„Ова е низок морален чин од страна на премиерот Зоран Заев од причина што на координацијата што се одржа понеделникот договорено беше оваа седница за пратеничките прашања да се одржи на денешниот ден 23.12.2021 година. Иако не е последен...

(Документ) Васко Ковачевски ќе испраќа работници на принуден одмор

Утре истекува рокот кој генералниот директор Васко Ковачевски им го дал на подружниците на Елекртрани на Македонија , да направат списоци на работници кои ќе одат на принуден одмор со 70% од плата. Во дописот наведено е дека треба да...

Пендаровски: Не можам мандатот да му го дадам на економот од „Бихаќка“

Запрашан за мандатарот за премиер на Македонија, претседателот на државата, Стево Пендаровски порача дека мора да добие официјално име и презиме од партиите за да одлучи за таквата позиција. „Не можам мандатот да го дадам на економот на „Бихаќка“. Треба...

Пендаровски: Бугарија го „тегне“ спopoт, а има само една причина за тоа

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, во гостување во емисијата „Само интервју“, зборуваше за актуелните прашања прашања во Македонија, Пендаровски се осврна и кон спорот со Бугарија, откривајќи дека Бугарија се уште нема доставено одговор на позициите кои беа...

Истрага против дилер на кокаин од Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img