August 18, 2022, 8:48 am

македонија

(Фото) Општина Кисела Вода даруваше пакетчиња на дечињата од ЈДГ 8 Март

Претседателот на Советот на Општина Кисела Вода, Иван Живковски, со претставници од општинската администрација, денес беше во градинката “8 Март”, објект “Пржино”, каде на сите дечиња им беа доделени пакетчиња, како донација од Општина Кисела Вода. Децата се претставија...

(Фото) Автомобил заврши во ископан канал на магистралниот пат на влезот во Кочани – едно лице е повредено

Патничко возило од марката „опел“ со кочански регистерски ознаки, заврши во ископан канал на магистралниот пат на влезот во Кочани кај Подлошка кростосница. Од падот возилото претрпело сериозни оштетувања, а според очевидци едно лице се здобило со повреди на...

Претрес во гевгелиско, приведено едно лице – еве што заплени полицијата во неговиот дом

Денеска (23.12.2021), полициски службеници од ОВР Гевгелија – Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје го лишиле од слобода С.Г.(44) од с.Богородица, гевгелиско. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени 228 семки од...

Потврдени нови 269 случаи на коронавирус во текот на изминатото деноноќие, животот го загубија седум лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.449 тестирања, а регистрирани се 269 нови случаи на КОВИД-19. По градови состојбата е следна: Скопје – 142, Битола – 17, Охрид...

(Видео) Мицкоски: Верувам во мудроста на граѓаните и верувам дека ќе добиеме поддршка за предвремени парламентарни избори

Пред една година имавме украдени парламентарни избори и брутално искористена пандемија за изборен поткуп и уцени и како резултат на тоа денес имаме 2/3 граѓани кои не се задоволни од насоката по која оди државата и сметаат дека оваа...

(Видео) Стојановска: Заев е премиерот кој нижеше само капитулации

Зоран Заев е премиерот кој нема да и фали на Македонија. Премиерот кој не однесе на 111 место на листата на Транспаренси Интернешенл, премиерот заради кој од Стејт Департментот бевме окарактеризирани како држава во која американските инвеститори посочуваат на...

Поради минирање затворен за сообраќај патот Градско-Прилеп

Поради минирање затворен за сообраќај е регионалниот пат Градско – Прилеп. Како што информира АМСМ, патот е затворен од 12:35 часот.

(Видео) Мицевски: На пратениците 5 месеци им е ускратено правото да поставуваат пратенички прашања

Во Собранието на Република Македонија, последен пат, седница за поставување на пратенички прашања имаше на 30-ти јули оваа година. Дури пет месеци, ако го броиме и декември, на пратениците им е ускратено правото да поставуваат пратенички прашања, истакна на...

84-годишно лице повредено во сообраќајка во Бутел…

На 22.12.2021 вo 20.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ било донесено повредено лице од сообраќајна несреќа. -Полициски службеници излегле на местото на настанот и било констатирано дека истиот ден на крстосницата...

(Видео) Арсовски: СДСМ во пакетот за 218.000 евра ќе продаде и имот на Рузвелтова кој чини над 300.000€

СДСМ сака АД Славија да ја продаде за 218.535 евра, со целиот свој имот и земјишта и сите објекти кои што вредат над 20 милиони евра. Објектот е позади мене, инаку стара Славија на Рузвелтова, вреди, само ова земјиште...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img