македонски

(Видео) Прв македонски филм на „Netflix“ – „Сестри“ номиниран за оскар за најдобар меѓународен филм

Од петок (24.12) светската публика ќе има можност да го гледа и филмот „Сестри“, што воедно е и прво филмско остварување на Дина Дума (30). Филмот имаше светска премиера на Филмскиот фестивал во Карлови Вари, а истовремено тој е и...

Македонски фолклор во најдолгото оро за Гинис

Членовите на Културно уметничкото друштво „Илинден“ од Битола, како учесници на Фолклоријадата во УфA, Русија, беа дел од најдолгото оро заиграно досега низ светот. КУД Илинден 2.700 учесници од 37 земји од светот и припадници на 71 различна националност беа дел...

Нов тапан доби стpacниот makeдонски навивач од Букурешт – ТАМАМ ЗА ХОЛАНДИЈА (ВИДЕО)

Еден од најстрасните навивачи за македонската фудбалска репрезентација, кој стана вирален, светски хит заради дупнатиот тапан на кој чукаше повеќе од 5 часа, ДОБИ НОВ ТАПАН Тој има нов тапан. И доаѓа точно на време патувањето во Амстердам да се...

Ѓорѓиев: Придавката македонски и Цар Самоил ја блokираа работата на Историската комисија

Последната средба на македонско-бугарската комисија, која се случи пред неколку дена „он-лајн“ беше „фијаско“. Барем така беше окарактеризирана од страна на членовите, односно како „нула“ и дека нема мрдање од точка. Драги Ѓорѓиев, копретседавачот на македонско-бугарската Комисија, објаснува во „Клик...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img