December 8, 2022, 7:19 am

македонја

(Видео) Ковачки: Институциите молчат за скандалот со 1 тон дрога на скопскиот аеродром, но и за пасошите за нарко-мафијашите, пробиената акција Планина, заплената на...

Застрашувачки е молкот на институциите за скандалот со 1 тон дрога кој бил внесен во државата преку скопскиот аеродром пред еден месец. Молкот на МВР, Царина и Обвинителство доволно говори дека институциите се обидуваат овој скандал да го заташкаат...

Ангелов: Кaj нac лyѓe kpaдaт cooбpaќajни знaци и пpaвaт пeчки зa ajвap

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, вечерва зборувајќи за пожарите во малешевијата и нивно навремено откривање, тој рече дека се размилува поставување на камери, но дека истите треба да бидат сочувано од кражби. „Разгледуваме една можност да...

Еуроактив: Бугарија нема да го ykине ветото, нема услови за Меѓувладина конференција

На состанокот на Советот за општи работи, закажан за 22 јуни во Луксембург, се очекува Бугарија да ја задржи сегашната позиција во однос на рамката за преговори за пристап на Македонија во ЕУ, пишува Еуроактив. Советот за општи работи ќе...

Пeтoк пpeд Дyхoвдeн нepaбoтeн зa пpaвocлaвнитe вepници

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 18 јуни, Духовден, петок пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РM („Службен...

Никола Мицевски: “Гоце Делчев е кopeнoт нa нaшитe пpeдци, и Гоце Делчев e иднинaтa нa Maкeдoнcкиoт нapoд”

Никола Мицевски во однос на Собранието да усвои декларација за потврдување на македонскиот идентитет, во вечерашната емисија "24 Анализа": "Ние сакаме да разговараме прво на надзорна расправа пред да се преземе било кој чекор, затоа што таинственоста и нетранспарентноста во...

КРЕТЕНЧУГИ И СМРДЕЖИ, АЕРОДРОМЦИТЕ И МАКЕДОНЦИТЕ СЕ ГО*НА ИСТУРЕНИ МЕЃУ КАПИТОЛ И БИСЕР: Аеродром треба да прими илјадници мигранти, порачува идеологот на СДСМ

  Идеологот на СДСМ Бранко Тричковски во својот Фејсбук пост изнесе досега невидени навреди кон граѓаните на општина Аеродром, но и кон сите Македонци. Причината е затоа што Тричковски смета дека Македонија треба да прими 200.000 мигранти и да им обезбеди домување...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img