October 1, 2022, 8:59 am

манастир

Атина: Хорот на Бигорски манастир предизвика долг аплауз од публиката

Долг аплауз и воодушевување на публиката првиот настап на монашкиот хор при Бигорскиот манастир за време на Меѓународниот фестивал на православна црковна музика кој што се одржува во Атина. На него беше и првото претставување на хорот во грчката...

Летaaт шoк бomби и coлзaвeц: Тeнзичнo во Цeтиње, свeштeнcтвoто вpaтeно кон Пoдгoрица

Тензично е во Цетиње утрово каде полицијата фрли солзавец врз граѓани на повеќе локации кои протестираат против најавеното устоличување на митрополитот Јоаникиј во манастирот Цетиње. Од раните утрински часови се слушаат полициски сирени. Устоличувањето на митрополитот на СПЦ Јоаникиј, е...

Радa Манојловиќ го моли да не го прави тоа: Во овој манастир ќе се замонаши познатиот пејач Милан Станковиќ

Се сеќавате на русокосото момче Милан Станковиќ кој беше доста популарен а пееше дури и на Евросонг. Но, тој помина низ сериозна психоллошка криза и себенаоѓање па реши да се сврти кон верата. Тој замина во Црна Гора и стана...

(Видео) Инцидeнт пред манастирот во Цетиње- интepвенирaше и полицијата

Група граѓани повторно се обидоа да предизвикаат инцидент пред вратите на манастирот Цетиње, информираат медиумите од регионот. Во нивните извештаи е наведено дека станува збор за група граѓани на Цетиње, противници на СПЦ на Митрополијата Црна Гора-Приморје, кои не ја...

Изгacнaт пoжap вo близинa нa мaнacтиpoт вo Матејче

Пожар избувнал во близина на манастирот во Матејче, но целосно е изгаснат, соопштија денеска од РЦУК Куманово. Пожарот избувнал во 15:40 часот и зафатил сува трева на поголема површина под манастирот во Матејче. Противпожарната единица делувала со едно возило...

ВИДЕО : Чkeмбари го „осветлија“ Бигopcки повод 1000 години пocтоење

Навивачката група на ФК пелситер од Битола, популарните „Чкембари“, се приклучи на чествувањето на 1000 години постоење на Бигорскиот манастир. „Чекмабри“ практично го „осветлија“ вековниот манастир, направија величествена глетка.

Илјада години Бигopcки манacтир – историски, културен и дуxoвен биcep на Мakeдонија

Илјада години одбележува денеска еден од најстарите манастири во земјава, Бигорскиот манастир, основан во далечната 1020 година од првиот Охридски Архиепископ Јован Дебранин. Посветен е на Свети Јован Крстител, за кој во христијанските списи се вели дека „меѓу...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img