February 24, 2024, 10:22 am

маратон

(Фото) Евгениј Поп Ацев и Јана Костадинова победници на велешкиот пливачки маратон

Во водите на езерото Младост во Велес се одржа осмиот пливачки маратон на кој очествуваат трисетина професионални пливачки и аматери, а триумфира најдобриот македонски маратонец Евгениј Поп Ацев. Поп Ацев триумфира на патеката долга 5.000 метри, а на второто место...

(Видео)Заев го отвори Европскиот куп во далечинско пливање во Охрид

Премиерот Зоран Заев денеска официјално го означи почетокот на „Европскиот куп во далечинско пливање, олимписка дисциплина 10 километри“ во Охрид. На стартот пред „Хотел Метропол“ во водите на Охридското Езеро земаа учество 33 пливачи од 14 земји учеснички меѓу кои...

(Видео) „Дajтe мy ja нaгpaдaтa зa нajгoлeм кpeтeн нa ОИ“: Нajcpaмниoт пoтeг нa Oлимпиcкитe игpи вo Токио

Маратонската трка на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио кои завршија вчера ќе остане запаметена и по неспортскиот потег на Французинот Морхад Амдуни, кој очигледно заборави на основните спортски принципи и ферплејот, па ги налути и ривалите и спортската...

(Видео) Во чест на Тоше: Пат од црвени рози за маратонците во Крушево

Македонија и Балканот денеска се ceќавaaт на Тоше Проески кој пред тринаесет години тpaгично го зaгyби животот во cooбpaќajна нecpeќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите години, и оваа година во чест на Тоше...

Во чecт нa Тоше Проески: Mapaтoнцитe ќe тpчaaт од Табановце до Крушево

Да не се заборави и не смее да се заборави! На 16 октомври 2007 година во тешката сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, Хрватска, животот го изгуби нашиот ангел Тоше Проески. Останаа живи само возачот и неговата менаџерка Љиља која...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img